Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2

Tomasz Niewolik, dyrektor regionu Europy Środkowo-Wschodniej Microsens

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
Wydaje się, że w najbliższym czasie najbardziej poszukiwane będą rozwiązania pozwalające na budowę systemów informatycznych dobrze dopasowanych do potrzeb klienta przy jak najniższych nakładach inwestycyjnych. Receptą na przetrwanie w trudnych czasach jest dla firmy Microsens przede wszystkim koncentracja na technologiach umożliwiających użytkownikom redukcję nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę sieci optycznych. Oprócz konwersji mediów są to także rozwiązania umożliwiające długodystansową transmisję popularnych i tanich protokołów Ethernet bez ich konwersji na SDH oraz systemy multiplekserów optycznych CWDM, będące znacznie tańszą alternatywą dla systemów DWDM. Mam nadzieję, że pierwsza połowa roku przyniesie poprawę sytuacji rynkowej i pozwoli branży informatycznej i telekomunikacyjnej "złapać głębszy oddech".

Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
W rok 2003 patrzę z optymizmem. Niektóre wskaźniki makroekonomiczne, np. spadek inflacji czy wzrost produkcji, zapowiadają poprawę sytuacji. Będzie to także rok poprzedzający wejście Polski do Unii Europejskiej - decydujący o tym, na ile przygotujemy się do integracji. Nie będzie to łatwe. Partnerzy powinni zadbać o to, aby znaleźć dla siebie korzystne miejsce na wspólnym rynku usług i produktów IT. Także klienci oraz urzędy muszą przystosować swoje systemy i infrastrukturę do integracji. Microsoft wiąże duże nadzieje z rynkiem małych i średnich przedsiębiorstw. Do tych klientów chcemy dotrzeć przez naszych partnerów - w 2003 r. nadal zamierzamy rozszerzać kanał sprzedaży, poświęcając znacznie więcej uwagi lokalnym firmom.

Artur Czereszko, wiceprezes i dyr. hadlowy Molex Premise Networks na Europę Środkową i Wschodnią

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
Szybki rozwój usług telefonii komórkowej będzie wpływać na rozbudowę infrastruktury. Należy się spodziewać rozwoju centrów danych, nastawionych na szybki, pewny i personalizowany przekaz informacji do określonych odbiorców. Można też oczekiwać rozwoju interfejsów w systemach projektowania, sprzedaży oraz dystrybucji, które będą umożliwiały indywidualizowanie tych procesów zgodnie z oczekiwaniami użytkownika - na tym polu właśnie będzie widoczna najostrzejsza konkurencja.Nie będzie żadnych wielkich przełomów, a jedynie doskonalenie i doprowadzanie do granic możliwości znanych technologii oraz rozwój infrastruktury. Poprawa koniunktury może nastąpić od trzeciego kwartału 2003 r., ale na pewno wpłyną na to fakty o charakterze politycznym.

Jacek Pacholczyk, dyrektor firmy Novell regionu Europy Środkowej i Wschodniej

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
Najważniejsze będą usługi katalogowe oraz bezpieczeństwo. Zwiększa się znaczenie systemów informatycznych w działalności gospodarczej firm i instytucji administracji państwowej czy samorządowej. W związku z tym niezbędne jest sprawniejsze zarządzanie i kontrolowanie dostępu do tych systemów przy jednoczesnym zapewnieniu poufności na odpowiednim poziomie. Przede wszystkim rozwijać się będą segmenty związane z integracją oraz skupione wokół takich standardów, jak XML, i otwartych rozwiązań - niezależnych od platform obliczeniowych bądź zamkniętych systemów. Poprawa koniunktury już pomału następuje, ale nie przyspieszą jej spektakularne wpadki i klimat "aferalności" wokół powszechnie znanych krajowych projektów informatycznych.


TOP 200