Jaka szafa do centrum danych

Ponieważ niektóre konfiguracje pozwalają na umieszczenie nawet pięćdziesięciu serwerów o rozmiarze 1U w pojedynczej szafie często duplikuje się wskaźniki LED po obu stronach urządzenia, co ułatwia identyfikację podczas codziennej obsługi. W przypadku konieczności uzyskania dodatkowej przestrzeni na dole szafy (np. w celu wprowadzenia i odłożenia zapasu przewodu do szafy) używa się cokołów.

Innym aspektem, ważnym szczególnie przy montażu urządzeń o znacznej masie (np. zasilacza UPS), jest parametr maksymalnego obciążenia szafy. W celu dodatkowej stabilizacji i zabezpieczenia przed przechyleniem w trakcie instalacji bądź demontażu, montuje się specjalne podesty. Jeśli istnieje konieczność umieszczenia w szafie urządzeń nieprzystosowanych do montażu w szafie 19", możemy skorzystać z różnego rodzaju półek przeznaczonych do montowania na szynach.

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Oprogramowanie bezpieczeństwa oparte na AI
  • TikTok z centrami danych w Europie

Nie lekceważ szafy

Jaka szafa do centrum danych

Przykładowa zabudowa szafy 19-calowej

Wielu producentów oferuje różne konstrukcje i rozmiary szaf, w zależności od rodzaju urządzeń i do jakich funkcji są one przeznaczone. Obecnie najpopularniejsze wymiary szaf to 600 x 1000 mm oraz 800 x 1200 mm. W zależności od zastosowań szaf można wyróżnić:

• szafę standardową – przeznaczoną do montażu standardowego osprzętu sieciowego, np. paneli krosowych, zasilacza UPS, serwerów (zwykle nie typu Blade). Jako przykład takiego wykorzystania szaf można podać piętrowy punkt dystrybucji.

• szafę dostępową (krosową) – służącą głównie do montażu paneli krosowych, switche-ów oraz innych urządzeń aktywnych.

• szafę serwerową – przeznaczoną do montażu serwerów najczęściej typu Blade (dla których niezwykle istotne jest wymaganie intensywnego chłodzenia) oraz pozostałego sprzętu sieciowego.

• szafę pasywną – dla której najistotniejszym wymaganiem jest pomieszczenie o jak największej liczbie paneli miedzianych i światłowodowych, oraz zapewnienie możliwości prowadzenia dużej liczby kabli krosowych.

Infrastruktura fizyczna, w skład której wchodzą szafy stelażowe jest niezmiernie istotną częścią centrum przetwarzania danych, lecz nie zawsze poświęca się tej warstwie należytą uwagę. Zlekceważenie procesu doboru i rozmieszczenia szaf w pomieszczeniu może się okazać poważnym błędem, który znacząco wpływa na pogorszenie dostępności serwerowni. Właściwie dobrane szafy stelażowe powinny zapewniać zarówno bezpieczeństwo zamontowanego sprzętu (prawidłowy montaż zgodny z wytycznymi producenta oraz ograniczony dostęp osób postronnych), jak i prawidłowe zasilanie i wentylację sprzętu aktywnego i logiczny porządek elementów okablowania.

Znormalizowane szafy umożliwiają zastosowanie konfiguracji sprzętowej w sposób pozwalający na optymalne wykorzystanie powierzchni oraz dużą zdolność do rekonfiguracji.


TOP 200