Jaka szafa do centrum danych
-
- Sylwester Igras,
- 18.11.2013

Dobór szaf
Pierwszym krokiem przed dokonaniem zakupu systemu powinno być określenie wielkości szafy, tak aby można było zainstalować w nim wszystkie potrzebne urządzenia, tj. serwery, pamięci masowe, sprzęt sieciowy wymagane zarówno teraz, jak i najbliższej przyszłości. Moduły (urządzenia) przeznaczone do montażu w szafie rack posiadają panel przedni o szerokości 19" (482,6 mm) oraz specjalne uchwyty zapewniające jego montaż. Informacjami niezbędnymi w procesie doboru rozmiaru szafy, tj. wysokości i głębokości (gdyż ich szerokość wynika ze stosowanego standardu), są: typ urządzeń przeznaczonych do montażu w ich wnętrzu, wysokość (najlepiej w jednostce 1U czyli 44,45 mm) i głębokość oraz liczba. Aby określić wymaganą wysokość szafy, należy zsumować wysokości komponentów aktywnych i pasywnych, które będą w niej montowane. Głębokość szafy powinna być dobierana pod wymiar montowanych urządzeń, dodatkowo uwzględniając przestrzeń na przewody, które mogą być prowadzone zarówno z przodu, jak i z tyłu szafy.

Infrastruktura fizyczna fundamentem systemu
teleinformatycznego
Zobacz również:
- Dell Technologies Forum 2023
- Oprogramowanie bezpieczeństwa oparte na AI
- TikTok z centrami danych w Europie
Nie można również zapominać o miejscu potrzebnym na zainstalowanie w szafie elementów dystrybucji zasilania (przewodów, zabezpieczeń itp.) umożliwiających zasilanie zamontowanych tam urządzeń. Listwy zasilające najlepiej jest instalować z tyłu szafy w taki sposób, aby uniknąć przypadkowego odłączenia zasilania w trakcie obsługi innych urządzeń. W szafach teleinformatycznych są przygotowane pozycje dla montażu akcesoriów o wymiarze tzw. Zero-U, takich jak np. PDU (Power Distribution Unit) czy pionowe połączenia przewodów, do których montażu wykorzystuje się odstępy szyn tylnych i bocznych.
Akcesoria
Oprócz wyboru szafy, równie istotny jest odpowiedni dobór akcesoriów, które ułatwią instalację sprzętu w jej wnętrzu. Trudności z montażem w szafie mogą być bowiem przyczyną zwiększonych kosztów oraz znacznego wydłużania się prac instalacyjnych lub modernizacyjnych. Szafy powinny być wyposażone w akcesoria zapewniające łatwy demontaż i ograniczające do minimum konieczność używania narzędzi. Przykładem takich rozwiązań mogą być drzwi z szybko rozłączalnymi zawiasami czy łatwe do zdemontowania panele boczne oraz uchwyty usprawniające prowadzenie kabli. W celu zapewnienia ergonomicznego i szybkiego montażu, szafy mogą być wyposażone w dzielone drzwi tylne tzw. francuskie, tak aby powiększyć przestrzeń roboczą w przejściach. Dla najcięższego sprzętu o większym rozmiarze lub sprzętu, do którego wymagany jest szybki dostęp stosuje się specjalny system wysuwnych szyn. Niektórzy producenci sprzętu typu rack przeznaczonego do montażu w szafie oferują zasobnik ze złożonymi kablami z tyłu serwera. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie nawet podczas pełnego wysunięcia stelaża może nadal być podłączone i pracować normalnie.