Jaka szafa do centrum danych

Dobór szaf

Pierwszym krokiem przed dokonaniem zakupu systemu powinno być określenie wielkości szafy, tak aby można było zainstalować w nim wszystkie potrzebne urządzenia, tj. serwery, pamięci masowe, sprzęt sieciowy wymagane zarówno teraz, jak i najbliższej przyszłości. Moduły (urządzenia) przeznaczone do montażu w szafie rack posiadają panel przedni o szerokości 19" (482,6 mm) oraz specjalne uchwyty zapewniające jego montaż. Informacjami niezbędnymi w procesie doboru rozmiaru szafy, tj. wysokości i głębokości (gdyż ich szerokość wynika ze stosowanego standardu), są: typ urządzeń przeznaczonych do montażu w ich wnętrzu, wysokość (najlepiej w jednostce 1U czyli 44,45 mm) i głębokość oraz liczba. Aby określić wymaganą wysokość szafy, należy zsumować wysokości komponentów aktywnych i pasywnych, które będą w niej montowane. Głębokość szafy powinna być dobierana pod wymiar montowanych urządzeń, dodatkowo uwzględniając przestrzeń na przewody, które mogą być prowadzone zarówno z przodu, jak i z tyłu szafy.

Jaka szafa do centrum danych

Infrastruktura fizyczna fundamentem systemu

teleinformatycznego

Przy budowie infrastruktury przy użyciu znormalizowanych szaf stelażowych należy zwracać uwagę, aby były one wyposażone w kanały i koryta zapewniające łatwe i uporządkowane, prowadzenie odpowiedniej liczby kabli. Jednym z ważniejszych cech funkcjonalnych szafy jest zdolność do instalacji i zrządzania dużą liczbą kabli. Splątane i nieopisane kable powodują bowiem trudności z identyfikacją, co znacznie zwiększa ryzyko przypadkowego wyłączenia lub niewłaściwego podłączenia podczas prowadzenia prac rekonfiguracyjnych bądź modernizacyjnych. Im większa wysokość i głębokość szafy, tym łatwiej dokonać okablowania szafy i możliwa jest instalacja większej liczby urządzeń. To także zwiększenie pewności co do utrzymania właściwego promienia zginania kabli światłowodowych i miedzianych, który powinien być nie mniejszy niż ośmiokrotna ich średnica. W przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzeń kabli. Szafy warto również wyposażyć w uchwyty boczne, które pozwolą uporządkować wiązki prowadzonych przewodów. Pożytecznym akcesorium do okablowania szafy są tzw. organizatory kabli. Pozwalają one prowadzić kable w szafie tak, by z jednej strony był do nich łatwy dostęp, z drugiej zaś, by nie ograniczały przepływu powietrza. Zwykle na jeden, dwa panele krosowe powinien przypaść jeden organizator (zajmujący zazwyczaj wysokość nie większą niż 1U). Właściwe zarządzanie kablami krosowymi powinno zapewniać łatwe dodawanie i usuwanie kabli oraz możliwość ich prowadzenia zarówno w orientacji pionowej oraz poziomej, jak i pomiędzy szafami. Dobrą praktyką jest pozostawienie w szafie minimum 10% przestrzeni rezerwowej, bowiem należy się liczyć, iż powstanie potrzeba rozbudowy, a migracja do innej obudowy jest dość kłopotliwa i generuje dodatkowe koszty.

Zobacz również:

Nie można również zapominać o miejscu potrzebnym na zainstalowanie w szafie elementów dystrybucji zasilania (przewodów, zabezpieczeń itp.) umożliwiających zasilanie zamontowanych tam urządzeń. Listwy zasilające najlepiej jest instalować z tyłu szafy w taki sposób, aby uniknąć przypadkowego odłączenia zasilania w trakcie obsługi innych urządzeń. W szafach teleinformatycznych są przygotowane pozycje dla montażu akcesoriów o wymiarze tzw. Zero-U, takich jak np. PDU (Power Distribution Unit) czy pionowe połączenia przewodów, do których montażu wykorzystuje się odstępy szyn tylnych i bocznych.

Akcesoria

Oprócz wyboru szafy, równie istotny jest odpowiedni dobór akcesoriów, które ułatwią instalację sprzętu w jej wnętrzu. Trudności z montażem w szafie mogą być bowiem przyczyną zwiększonych kosztów oraz znacznego wydłużania się prac instalacyjnych lub modernizacyjnych. Szafy powinny być wyposażone w akcesoria zapewniające łatwy demontaż i ograniczające do minimum konieczność używania narzędzi. Przykładem takich rozwiązań mogą być drzwi z szybko rozłączalnymi zawiasami czy łatwe do zdemontowania panele boczne oraz uchwyty usprawniające prowadzenie kabli. W celu zapewnienia ergonomicznego i szybkiego montażu, szafy mogą być wyposażone w dzielone drzwi tylne tzw. francuskie, tak aby powiększyć przestrzeń roboczą w przejściach. Dla najcięższego sprzętu o większym rozmiarze lub sprzętu, do którego wymagany jest szybki dostęp stosuje się specjalny system wysuwnych szyn. Niektórzy producenci sprzętu typu rack przeznaczonego do montażu w szafie oferują zasobnik ze złożonymi kablami z tyłu serwera. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenie nawet podczas pełnego wysunięcia stelaża może nadal być podłączone i pracować normalnie.


TOP 200