Jak wnioskować, aby dostać

Szansa dla rozwijających się firm

Przykładem firmy, która uzyskała dotacje na wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych jest Metpol, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań do systemów suchej zabudowy. Przedstawiciele firmy przyznają, że fundusze unijne są jedną z najbardziej atrakcyjnych możliwości pozyskania środków finansowych umożliwiających rozwój. "Dotacje unijne stanowią pewnego rodzaju prezent dla firm pragnących się rozwijać i mających pomysł jak to zrobić" - przyznaje Andrzej Olszanowski, dyrektor zarządzający w Metpol. Firma starała się o dotacje w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Priorytetu w ramach Programu Operacyjnego - Priorytet I Konkurencyjność przedsiębiorstw, Programu operacyjnego - Działanie 1.2. Rozwój sektora MSP oraz Programu operacyjnego - Schemat III Projekty inwestycyjne zakładające nabycie i zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu Metpol zrealizuje projekt, którego całkowita wartość wynosi prawie 8 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to dotacja.

"Środki zostaną przeznaczone na uruchomienie linii produkcyjnych opartych na technologii znacznie cichszej i wydajnej niż dotychczas znane i stosowane w tej branży. Uzyskamy dzięki temu poważny przyrost wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu hałasu na halach produkcyjnych" - mówi Andrzej Olszanowski. "Jedna z uruchamianych technologii ma charakter innowacji na skalę światową, i to w niej pokładamy największe nadzieje, gdyż pozwoli ona na produkcję elementów o podobnej wytrzymałości do obecnych na rynku przy uzyskaniu dużych oszczędności po stronie surowcowej i znacząco poprawić konkurencyjność" - dodaje. I przyznaje, że choć firma musi ponieść niemały wkład własny w projekt to fundusze unijne są bardzo pomocne. Z doświadczeń firmy wynika bowiem, że uzyskanie kredytu w sytuacji kiedy znaczna część środków pochodzi z UE jest łatwiejsze niż ubieganie się o kredyt na całość przedsięwzięcia, nie tylko ze względu na wysokość kwoty.

Najistotniejsze programy unijne dla przedsiębiorstw:

* Regionalne Programy Operacyjne (RPO), których łączny budżet wynosi ok. 16 mld

euro.

* Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG) z budżetem 9,7 mld euro (w tym 8,3 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).

* Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) z budżetem ponad 11,4 mld euro (w tym ok. 9,7 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego).

* Działanie 1.4 i 4.1: Wsparcie dla przedsiębiorców na prace badawczo-rozwojowe i wdrożenie wyników.

* Działanie 4.2: Stymulowanie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa.

* Działanie 4.4. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym stosowane na świecie nie dłużej niż 3 lata.

* Działanie 4.5.2 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki - zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usług nowoczesnych.

* Działania 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B.


TOP 200