Jak wnioskować, aby dostać

Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie funduszy z UE? Podstawą sukcesu jest określenie, czy dany projekt danej firmy wpisuje się w wytyczne programowe oraz czy na etapie oceny merytorycznej jest w stanie uzyskać na tyle dużą liczbę punktów, aby znaleźć się w gronie zwycięzców. "Wskazówka jaką mogę podać, to im wyższy poziom innowacyjności projektu, czy to na poziomie produktu, czy technologii, tym większe szanse na sukces" - mówi Adam Siwczyński. Kryteria oceny projektów najogólniej można podzielić na formalne i merytoryczne. Kryteria formalne mają na celu sprawdzenie, czy dany podmiot i jego projekt jest uprawniony do ubiegania się o środki, na tym etapie sprawdza się również, czy wszystkie pola wniosku są wypełnione oraz czy prawidłowo złożono podpisy i parafki. Natomiast ocena merytoryczna różnie wygląda w różnych działaniach, ale ma jedną cechę wspólną, oceniany jest pomysł, jakość argumentacji i wiarygodność.

"Jak widać, decydujący wpływ na sukces ma jakość pomysłu. Trzeba pamiętać o tym, iż im większa planowana dotacja, wartość projektu, tym pomysł musi być bardziej oryginalny i unikatowy na skalę kraju, świata" - mówi Adam Siwczyński.

UE da na ERP

7 zasad uzyskania dotacji unijnych:

1. Dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości inwestycyjne.

2. Określ pod jakie działanie, jaki program kwalifikujesz się Ty i Twój projekt - najlepiej korzystając z pomocy specjalisty.

3. Maksymalizuj szanse sukcesu, starając się jak najprecyzyjniej wpisać się w kryteria przyznawania środków.

4. Starannie przygotuj dokumentację aplikacyjną.

5. Pamiętaj, w tydzień nie przygotujesz przemyślanego projektu, który będzie miał szanse na sukces.

6. Uzbrój się w cierpliwość i postaraj się zrozumieć wymogi proceduralne rządzące unijnymi dotacjami.

7. Aby uniknąć wszystkiego powyżej, skorzystaj z firmy wyspecjalizowanej w pozyskiwaniu i rozliczaniu środków UE.

Czy takim projektem może być wdrożenie rozwiązań informatycznych? Mając na uwadze, iż w projektach inwestycyjnych szczególnie zwraca się uwagę na wdrożenie nowych produktów, usług, nowych technologii, projekt zakładający tylko wdrożenie rozwiązań IT ma małe szanse na powodzenie, jednak i tutaj są wyjątki. Przykładowo w województwie śląskim kryteria oceny dla przedsiębiorstw do 250 osób zatrudnionych nie dyskryminują projektów obejmujących swoim zakresem tylko rozwiązania informatyczne. Otrzymanie dofinansowania na realizację inwestycji w system wspomagający zarządzanie nie jest sprawą prostą. Tym bardziej, że zakup systemu klasy ERP przestaje być postrzegany jako innowacja, przechodząc do kategorii standardowych inwestycji wybieranych zwłaszcza przez średniej wielkości firmy. Dlatego w niektórych województwach wśród preferowanych inwestycji objętych dofinansowaniem nie ma wdrożenia systemów klasy ERP.

Firmy mogą jednak sfinansować zakup i implementację systemu ze środków unijnych łącząc inwestycję w ERP z innym projektem, np. modernizacją linii produkcyjnej lub wprowadzeniem nowego produktu. Warunkiem jest odpowiednie wypełnienie wniosku unijnego zawierające logiczne uzasadnienie. Przygotowanie takiego wniosku, biorąc pod uwagę ilość programów i zawartych w nich działań, wymogi proceduralne oraz specyficzne dla wniosków o dotację zapisy i sformułowania, nie jest łatwe. Na tym etapie można rozważyć pomoc profesjonalnej firmy konsultingowej. Poza procesem przygotowania wniosku, jego rozpatrywania oraz podpisania umowy dotacji należy pamiętać o rozliczeniu dotacji zgodnie z zapisami umowy.

"Szczególnie zwracam uwagę na element rozliczenia. Warunkiem refundacji wydatków bądź uznania zaliczki jest konieczność przedłożenia wniosku o płatność, w którym określa się poniesione wydatki, załączając odpowiednie dokumenty księgowe" - przypomina Adam Siwczyński. Jego zdaniem, jest to procedura bardzo żmudna i tylko firma wyspecjalizowana w takiej usłudze jest w stanie rozliczyć projekt zgodnie z wymogami.


TOP 200