Jak tworzyć wykresy, aby prezentowane dane były jasne i zrozumiałe dla odbiorców?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zrobić dobry wykres, zacznijmy od pytania: po co nam wykresy? Niektórym wystarczy, by wykresy ładnie i mądrze wyglądały zwiększając wiarygodność otaczającego je tekstu. Ale zazwyczaj chcemy za pomocą wykresów szybciej i lepiej zrozumieć pewne dane.

Nasz mózg jest tak „okablowany”, że komunikaty graficzne, wykresy, ilustracje interpretuje szybciej, mniejszym kosztem i z większym zaangażowaniem niż tabelę liczb.

Liczby pozwalają na bardzo precyzyjny opis, ale ceną za precyzję jest dłuższy czas przetwarzania przez mózg. Bardzo często tej precyzji nie potrzebujemy, a chcemy szybko zrozumieć najistotniejsze informacje. Zobaczmy, jak to wygląda na przykładzie. Jak mają się do siebie 72405 i 24135?

Zobacz również:

Jak tworzyć wykresy, aby prezentowane dane były jasne i zrozumiałe dla odbiorców?

Pewnie większość czytelników włożywszy nieznaczny wysiłek po kilku sekundach (lub minutach, jeżeli jesteśmy po wyczerpującym dniu) odkryje, że jedna liczba jest trzykrotnie większa od drugiej. Jeżeli te pięciocyfrowe liczby przedstawić w postaci graficznej, to ich porównanie jest znacznie prostsze i szybsze.

Ale czy czas potrzebny na porównanie liczb jest ważny? Koniec końców to jedynie kilka sekund. Okazuje się, że różnica pomiędzy „łatwe” a „bardzo łatwe” jest olbrzymia. W swojej książce ,,Pułapki umysłu” Daniel Kahneman, laureat nagrody Nobla, na licznych przykładach pokazuje, jak bardzo na postrzeganą wiarygodność komunikatów wpływa łatwość ich odczytania. Komunikaty, które łatwo nam zrozumieć postrzegamy jako ważne i bardziej wiarygodne. Co więcej, mając wykres z elementami graficznymi i liczbami, na którym komunikaty płynące z elementów graficznych i liczb są sprzeczne, np. liczby pokazują niewielki wzrost, a grafika silny wzrost, to elementy graficzne zostaną silniej zapamiętane.

Więcej na ten temat omówimy pierwszego dnia warsztatów Computerworld „Praktyka skutecznej wizualizacji danych”, które odbędą się 19-20 sierpnia 2014.

Praca nad wykresem, od czego zacząć

Wykresów wokół nas jest coraz więcej. Znaleźć można też coraz więcej programów i portali oferujących rozwiązania do wizualizacji danych. Obok istniejących dużych graczy, takich jak DataWrapper, Tabelau, Qlik powstaje coraz więcej startupów. Które narzędzie wybrać?


TOP 200