Jak poprawić firmowe Wi-Fi

Środowisko bezprzewodowe do poprawki

W sieciach z jednym czy dwoma punktami dostępowymi problemy ze środowiskiem radiowym należą raczej do rzadkości. Nawet przy większym wdrożeniu, zakładającym wykorzystanie dużej liczby punktów dostępowych, sieć może działać wydajnie. Zdecydowane pogorszenie jakości usługi może jednak stać się impulsem do przeprojektowania sieci. W rzeczywistości sprowadza się to do zmiany lokalizacji punktów dostępowych oraz sposobu ich wzajemnego oddziaływania. Jeżeli w sieci jest zbyt wiele wzajemnie zakłócających się punktów dostępowych, dobrym pomysłem może być pozbycie się części z nich. Należy jednak czynić to rozsądnie, ponieważ w pewnym momencie mogą powstać problemy z zasięgiem.

Jeżeli w sieci są więcej niż jeden-dwa punkty dostępowe, warto przeprowadzić proces analizy środowiska bezprzewodowego, określany nazwą site survey. Na czym polega ten proces? Przemieszczając się w terenie obsługiwanym przez istniejącą sieć bezprzewodową, wyposażeni w komputer z dedykowaną aplikacją, mierzymy siłę sygnału i zasięg oraz identyfikujemy problemy każdego punktu dostępowego sieci bezprzewodowej. Do tego celu można wykorzystać znaczący zestaw narzędzi komercyjnych (przykładowo AirMagnet Planner and Survey, Ekahau), ale i darmowych (NetStumbler). Istnieją też narzędzia przeznaczone do systemu mobilnego Android - przemieszczanie się z tabletem jest znacznie wygodniejsze niż z komputerem przenośnym.

Jak poprawić firmowe Wi-Fi

Mechanizm ChannelFly firmy Ruckus Wireless

Część narzędzi pozwoli automatycznie zaplanować nowe rozmieszczenie punktów dostępowych, a w wielu przypadkach trzeba będzie to zrobić metodą prób i błędów. W takiej sytuacji konieczna będzie rekonfiguracja sieci i pomiar wprowadzonych zmian, aż do osiągnięcia zamierzonego skutku. Rekonfiguracja sieci polega nie tylko na zmianach fizycznego rozmieszczenia punktów dostępowych, ale także na modyfikacji ich konfiguracji. Zmiany konfiguracji obejmują dopasowanie kanału pracy urządzeń do koegzystencji w środowisku radiowym, a także dostosowanie mocy sygnału, jeżeli jest to możliwe. Jak łatwo sobie wyobrazić, rekonfiguracja kilkunastu niezależnych punktów dostępowych zgodnie z powyższymi wskazówkami może stanowić prawdziwe wyzwanie. Z tego też powodu do zarządzania siecią bezprzewodową wymyślono kontrolery. W przypadku kontrolera nadal sensowne będzie planowanie rozmieszczenia punktów dostępowych. Kontroler z kolei przejmie zarządzanie częstotliwościami pracy i mocą poszczególnych urządzeń.

Niestety nawet najlepsze planowanie i kontroler nie wygrają z prawami fizyki. Warto znać ograniczenia narzucane przez fizyczne właściwości sygnału bezprzewodowego, aby skutecznie starać się wyeliminować potencjalne trudności.

Granice Wi-Fi

Nawet przy perfekcyjnym planowaniu i dostrojeniu sieci bezprzewodowej parametry infrastruktury są zależne od propagacji sygnału radiowego w danym środowisku. W rzeczywistości stan sieci bezprzewodowej zmienia się w czasie i praktycznie nigdy nie jest powtarzalny. Propagacja RF to droga sygnału od nadajnika (punktu dostępowego) do odbiornika (klienta sieci bezprzewodowej). Na tej drodze z pewnością można spotkać wzmocnienia sygnału, ale i straty. Problemy z sygnałem związane są ze zjawiskiem interferencji sygnału, które może pojawiać się z różnych źródeł. Skomplikowana struktura wewnętrzna pomieszczeń budynku i znaczna grubość ścian nie wpływają pozytywnie na propagację. Zakładamy jednak, że sieć bezprzewodowa działała poprawnie w momencie projektowania i wdrożenia.


TOP 200