Interwencja: Megapromocja czyli komputer z procesorem, którego nie ma

Aleksander Stuglik, prawnik ze spółki prawniczej B. Żuradzka Kancelaria Prawna Sp.K., wyjaśnia, że zarówno ulotki reklamowe, jak i reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób w myśl artykułu 71. KC traktuje się nie jako ofertę lecz zaproszenie do zawarcia umowy. Klient, który zakupiłby komputer z tak podaną specyfikacją techniczną i odkrył później, że nie jest ona zgodna z prawdą, mógłby dochodzić roszczeń z ustawy o sprzedaży konsumenckiej (doprowadzenie komputera do stanu zgodnego z umową) - ale pod warunkiem, że nie otrzymał przed zakupem informacji, iż faktyczna konfiguracja komputera jest inna. Może też wystąpić o odszkodowanie, jeżeli wykaże, że poniósł szkodę.

Podobną ofertę znaleźliśmy również na stronie internetowej supermarketu Geant (aczkolwiek w tym przypadku nie dotyczy ona komputera firmy NTT Systems) - rzeczniczka tej firmy poinformowała nas, że sprawa jest aktualnie wyjaśniania i wkrótce zostaniemy poinformowani, skąd wzięły się błędy w ofercie. Przyznać jednak trzeba, że w ulotce sieci umieszczono informację (drobnym drukiem), że w ofercie mowa jest o procesorze pracującym z nominalną prędkością 2,66 GHz).

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
  • Powody dla których 16 GB RAMu powinno być standardem
Komentuje Leszek Tokarski, prawnik Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej

Ulotka reklamowa nie jest ofertą w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, chyba że jest oświadczeniem sprzedawcy drugiej stronie (nabywcom) woli zawarcia umowy i określa istotne postanowienia umowy, w szczególności oferowany towar i jego cenę.

Podanie w ulotce reklamowej cech wyrobu nie odpowiadających rzeczywistości jest czynem nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy polegającym na wprowadzeniu klienta w błąd mogącym przez to wpłynąć na jego decyzję co do nabycia towaru (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - tekst jednolity: Dz. U. 2003 r. Nr 153 poz. 1503 ze zm.)

Jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji zagraża lub narusza interesy konsumentów Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wystąpić z roszczeniami zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia skutków niedozwolonych działań, złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, a także zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony (art. 19 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 18 ust. 1 pkt 1-3 i 6 ww. ustawy).

Osoba dopuszczająca się czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy podlega karze aresztu lub grzywnie (art. 25 ust. 2 ww. ustawy).

Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania (art. 4 ust. 1 ww. ustawy).

Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia. Jeżeli kupujący, z przyczyn podanych wyżej, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna (art. 8 ust. 1 i 4 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej m. in. z nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Sprzedaż towaru o jakości niezgodnej z umową jest nienależytym wykonaniem zobowiązania. Ewentualny pozew do sądu o odszkodowanie pieniężne z tytułu szkody poniesionej w wyniku kupna komputera niezgodnego z umową jest sensowny wyłącznie, jeśli nabywca jest w stanie udowodnić szkodę poniesioną w wyniku transakcji i jej wysokość.

Najszybszy procesor świata w Carrefourze

Na reklamach prasowych oraz bilbordach widnieje jak byk - procesor Pentium D 5,3 GHz. Nie da się ukryć, że Carrefour i Geant wyprzedzili samego Intela, który z pewnością nie powstydziłby się układów o tak wysokiej częstotliwości taktowania. Ba, być może nie byłoby nawet procesorów dwurdzeniowych tego producenta, a jeśli już by się pojawiły to z pewnością w późniejszym czasie. Dlaczego? Intel po kilku latach promowania NetBurst przyznał, że nie było to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Owszem, procesory Pentium 4 miały i wciąż mają dobrą wydajność, jednak doszły już do granicy swoich możliwości technologicznych, związanych ściśle z częstotliwością taktowania. NetBurst to dobry pomysł, jednak tylko wtedy, gdy procesor taktowany będzie bardzo szybko - z pewnością 5,3 GHz z supermarketu by mu bardzo pomogło. Zatrzymaliśmy się na 3,8 GHz, a przecież jeszcze dwa lata temu zapowiadano na tej samej konferencji IDF, że procesory w 2006-2007 roku osiągną częstotliwość 10 GHz. Niestety, okazało się to niemożliwe z różnych względów - materiałowych i przede wszystkim energetycznych. Okazuje się że supermarket potrafi! ;) Być może specjaliści z Carrefour i Geant powinni zgłosić się ze swoimi pomysłami do speców z Intela i w ten sposób wpłynęliby na rozwój mikroprocesorów w najbliższych latach.

Koniec żartów

Można się pośmiać z reklamy sieci handlowej lecz sprawa ta wcale zabawna nie jest. Nie dalej niż wczoraj sąsiad jednego z naszych redakcyjnych kolegów spierał się z nim, że "promocyjny" komputer rzeczywiście ma taki procesor i jest rewelacyjnie wydajny. Osoby orientujące się w tematyce komputerowej doskonale wiedzą, że procesorów zarówno AMD jak i Intela o tak wysokich częstotliwościach taktowania nie ma. Ze znanych nam informacji wynika, że aktualnie rekord świata w podkręcaniu procesorów należy do japońskiego fanatyka, który Pentium 4 670 J podkręcił do 7,132 GHz i chłodził go ciekłym azotem. Oczywiście procesor taki nie nadawał się do normalnej pracy, choć kilka testów udało się na nim wykonać. Oferowany przez Carrefour komputer wyposażony jest w najtańszy i najwolniejszy procesor dwurdzeniowy Intel Pentium D 805, którego taktowanie wynosi 2,66 GHz. Sieć handlowa ewidentnie wprowadza klientów w błąd podając w reklamach taktowanie 5,3 GHz. Nawet gdyby do sprawy podeszła z większą rozwagą i napisała że procesor Intel Pentium D 805 o wydajności odpowiadającej dwóm procesorom jednordzeniowym Pentium 4 taktowanym z częstotliwością 2,66 GHz to także byłoby to kłamstwo. Uzyskanie podwójnej wydajności tylko i wyłącznie dzięki dodaniu drugiego rdzenia w rzeczywistości nie jest realne. Zawsze komunikacja wewnętrzna pomiędzy rdzeniami wpływa na obniżenie wydajności. Aktualnie procesorem taktowanym z najwyższą częstotliwością jest Pentium 4 670J pracujące z taktowaniem 3,8 Hz. Najszybciej taktowany procesor AMD - Athlon FX-57 pracuje z kolei z częstotliwością 2,8 GHz.


TOP 200