Internetowe komputery

Ceny standardowych komputerów PC spadły już do takiego poziomu, że na sprzęt tego rodzaju pozwolić sobie może dzisiaj właściwie każdy - zarówno przedsiębiorstwo, jak i indywidualny użytkownik. Poszukując nowych rozwiązań, producenci wymyślili komputer (mając nadzieję, że zainteresuje on głównie przedsiębiorstwa), będący terminalem internetowym. Urządzenie takie to nic innego jak prosty pecet, niedrogi i bardzo tani w eksploatacji.

Ceny standardowych komputerów PC spadły już do takiego poziomu, że na sprzęt tego rodzaju pozwolić sobie może dzisiaj właściwie każdy - zarówno przedsiębiorstwo, jak i indywidualny użytkownik. Poszukując nowych rozwiązań, producenci wymyślili komputer (mając nadzieję, że zainteresuje on głównie przedsiębiorstwa), będący terminalem internetowym. Urządzenie takie to nic innego jak prosty pecet, niedrogi i bardzo tani w eksploatacji.

Koszt takiego komputera jest na tyle niski, że w przypadku poważniejszego uszkodzenia nie opłaca się go reperować. Lepiej jest wtedy kupić nowy. Trzeba tylko zadbać o to, aby dane przechowywane na takim internetowym komputerze archiwizować w regularnych odstępach czasu. Jego użytkownik zdejmuje obudowę z komputera tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba zwiększenia pojemności dysku twardego lub dołożenia kolejnego modułu pamięci RAM.

Standardowy komputer internetowy nie dysponuje złączami ISA lub PCI, w których można by instalować dodatkowe karty. Decydując się na zakup urządzenia internetowego klient może wybrać sprzęt oparty na starszych rozwiązaniach (wyposażony w porty szeregowe i równoległe) lub taki, w którym producent zainstalował tylko porty USB (Universal Serial Bus).

Trzeba się dobrze zastanowić, jaki model wybrać, w przeciwnym razie oszczędności wynikające z zakupu taniego urządzenia internetowego (bez portów Centronics i RS-232) mogą zjeść koszty zakupu klawiatury, drukarki czy innych urządzeń peryferyjnych dołączanych do portów USB.

Przyjrzyjmy się bliżej dwóm komputerom przeznaczonym dla przedsiębiorstw korzystających intensywnie z Internetu: iPAQ firmy Compaq (już dostępny w Polsce) i e-Vectra firmy Hewlett-Packard (ma wejść na polski rynek pod koniec tego roku).

Oferowane funkcje

Internetowe komputery

Specyfikacje techniczne urządzeń internetowych

Compaq oferuje dwie wersje urządzenia internetowego iPAQ: z portami starszych typów (PS/2, 9-pinowy port szeregowy i 25-pinowy port równoległy) lub bez tych portów. Niezależnie od wersji urządzenia klient może wybrać rodzaj procesora, określić pojemność dysku twardego i system operacyjny.

iPAQ bez portów starszych typów dysponuje klawiaturą i myszą standardu USB, które można podłączyć do jednego z trzech portów USB umieszczonych z tyłu urządzenia lub do jednego z dwóch portów USB umieszczonych z przodu. Urządzenie iPAQ obsługujące porty starszego typu jest wyposażone tylko w dwa porty USB oraz w port PS/2, port równoległy i w port szeregowy.

Kupując komputer iPAQ należy się więc zdecydować, jaka wersja jest dla nas odpowiednia. Jeśli eksploatujemy na przykład komputer ręczny typu Palm Pilot lub Windows CE, to powinniśmy pamiętać o tym, że komunikuje się on z komputerem stacjonarnym przez port szeregowy. Jeśli korzystamy z drukarki laserowej wyposażonej tylko w port szeregowy, powinniśmy się zdecydować na urządzenie iPAQ wyposażone w porty starszego typu. Możemy oczywiście kupić urządzenie iPAQ wyposażone tylko w porty USB, ale musimy się wtedy zaopatrzyć w drukarkę laserową wyposażoną w taki sam port. A są to już dodatkowe koszty.

Istnieje jeszcze jedna możliwość. Można kupić urządzenie wyposażone tylko w porty USB i zastosować sprzęt (konwerter dysponujący zarówno portami USB, jak i portami szeregowymi oraz portem równoległym), dzięki któremu będziemy w stanie używać drukarki laserowej wyposażonej tylko w port równoległy. Jest to jednak chyba dość ryzykowne i kosztowne rozwiązanie.

W urządzeniu iPAQ znajduje się kilka półek (tak jak w przypadku laptopów linii Armada produkowanych przez Compaq), w których można zainstalować stację CD-ROM, stację DVD-ROM, SuperDisk 120 lub dodatkowy dysk twardy. Jeśli jest to urządzenie platformy Windows 2000, to dyski twarde można wymieniać "na gorąco".

Z kolei komputer e-Vectra (pierwsze urządzenie firmy HP z nowej linii oznaczonej symbolem e-PC) oferuje dwa złącza PS/2 (klawiatura i mysz), jeden 9-pinowy port szeregowy (obsługiwany przez układ 16550 UART), jeden 25-pinowy port równoległy (Centronics; port ECP/EPP, pracujący zgodnie ze standardem IEEE 1284) i dwa porty USB umieszczone z tyłu urządzenia. Jeśli chcielibyśmy w pewnym momencie zainstalować drugi dysk twardy lub stację DVD, to w e-Vectra nie przewidziano takiej możliwości. Do urządzenia tego możemy natomiast dołączyć zewnętrzną stację dyskietek (do portu USB).

HP zdecydował się więc na konfigurację zamkniętą, tak iż użytkownik ma w pewnych sytuacjach związane ręce, jeśli przyszłoby mu na myśl rozbudować komputer e-Vectra. Można zrozumieć argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem, jednak większość użytkowników wolałaby dysponować takim urządzeniem internetowym, którego możliwości można by w razie potrzeby powiększyć (instalując kolejny dysk twardy lub stację DVD).

Tym użytkownikom, którzy myślą cały czas o kartach ISA lub kartach PCI, można tylko w tym momencie doradzić - nie tkwijcie w przeszłości. Trzeba iść z duchem czasu, czyli kupować urządzenia internetowe i sprzęt peryferyjny wyposażone w porty USB, i pożegnać się z portami szeregowymi i równoległymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200