Internetowe komputery

Zarządzanie i administrowanie

Internetowe komputery

Zdobyte punkty

Jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nam sprzętu nie ukradnie, e-Vectra oferuje dopracowane rozwiązania, które chronią całe urządzenie fizycznie. Chodzi tu o system Master Pass Key (który pozwala otwierać za pomocą uniwersalnego klucza więcej niż jeden pecet firmy HP), system kontrolujący porty i zamek Kensington.

System Master Pass Key zamyka fizycznie zewnętrzne porty (szeregowe i równoległy) i dysk twardy. System kontrolujący porty daje administratorowi możliwość fizycznego zamykania (lub otwierania) zewnętrznych urządzeń peryferyjnych. Używając dodatkowego kabla, użytkownik może wykorzystać klucz Kensington do przytwierdzenia urządzenia na stałe do trwałej podstawy, takiej jak na przykład biurko. HP oferuje narzędzie programistyczne, tak aby cała firma mogła używać jednego unikatowego klucza. Jeśli to narzędzie programistyczne zostanie zastosowane, do otwarcia obudowy urządzenia trzeba użyć systemu Pass Key. Standardowy fizyczny klucz (dostarczany razem z e-Vectra) nie będzie pracować, jeśli wcześniej zamki zostały zresetowane przez narzędzie programistyczne.

Komputer iPAQ można wyposażyć (jest to rozwiązanie opcjonalne) w galwanizowane stalowe zamknięcie i specjalny kabel (o długości dwóch metrów), którego można użyć do zabezpieczenia urządzenia. Chociaż obszaru zajmowanego przez dysk twardy i pamięć SDRAM nie da się w urządzeniu iPAQ zabezpieczyć fizycznie, to Compaq oferuje oprogramowanie Insight Management (agent rezydujące na stałe w pamięci urządzenia), które odnotowuje fakt wyjęcia z urządzenia tej części systemu, w której są zainstalowane dysk twardy i pamięć SDRAM.

Test wykazał, że dysk twardy można bez problemu wyjąć z komputera iPAQ i zainstalować w e-Vectra. W e-Vectra dysk można zabezpieczyć, zamykając go na klucz. W iPAQ nie jest to możliwe.

Rozbudowa pamięci RAM nie jest już taką prostą sprawą. Aby to zrobić, komputer e-Vectra należy właściwie całkiem rozebrać. W przypadku komputera iPAQ jest to łatwiejsza operacja.

Oba urządzenia dysponują oprogramowaniem, dzięki któremu administrator może nimi zarządzać zdalnie. e-Vectra jest dostarczany razem z programem TopTools for Desktops (HP), a komputerowi iPAQ towarzyszą programy (typu agent) linii Intelligent Manageability. Jeśli chodzi o narzędzia do migrowania oprogramowania, to oferuje je tylko iPAQ. Narzędzie PC Transplant pomaga migrować z oprogramowaniem z dowolnego peceta firmy Compaq do komputera iPAQ. PC Transplant pozwala też migrować z oprogramowaniem z jednego urządzenia iPAQ do innego.

Wymiary i łatwość obsługi

e-Vectra zajmuje niewiele więcej miejsca niż duży segregator stojący na półce (szerokość - 9 cm, wysokość - 23,5 cm, głębokość - 26,7 cm). Komputer może stać na biurku pionowo, można też ustawić go w pozycji poziomej i umieścić na nim monitor, chociaż nie powinien on być zbyt ciężki, ponieważ plastikowa obudowa może nie wytrzymać większego ciężaru. iPAQ ma taką konstrukcję, że musi zawsze stać pionowo. Wymiary tego urządzenia: szerokość - 16 cm, wysokość - 36,5 cm, głębokość - 26,2 cm.

Instalowanie

Produkty zostały dostarczone do testowania razem z systemem operacyjnym Win 2000 oraz z niezbędnymi sterownikami obsługującymi system wideo w trybie "true color" (16 mln kolorów), system audio i sieć Ethernet 10Base-T. Zainstalowanie i skonfigurowanie obu urządzeń nie zajmuje więcej niż 10 minut. Kolejne 30 minut trzeba poświęcić na zainstalowanie pakietu Microsoft Office 2000. Od tego momentu można już spokojnie przystąpić do uruchamiania aplikacji produkcyjnych i nawigowania po Webie. Testy wykazały bowiem, że oba rozwiązania pracują wydajnie i stabilnie. Dlatego urządzenia internetowe zapewne będą się cieszyć coraz większym wzięciem, a korzyści płynące z eksploatowania tego rodzaju sprzętu dostrzegą też polskie przedsiębiorstwa.

Metodologia testowania

Urządzenia podłączono do sieci LAN 10Base-T. Następnie dodano je (logicznie) do istniejącej już w sieci domeny Windows NT 4.0 i skonfigurowano jako klientów typu proxy, którzy uzyskują dostęp do Internetu, korzystając z usług oprogramowania Microsoft Proxy Server 2.0. W sieci LAN oprócz urządzeń iPAQ i e-Vectra pracowały też trzy serwery Windows NT 4.0, stacja robocza Windows NT 4.0 i dwóch klientów Windows 98 Second Edition. W urządzeniach uruchomiono funkcję Windows Update, po to aby upewnić się, że zainstalowano w ich pamięciach najnowsze wersje systemu operacyjnego Windows 2000. Jeśli chodzi o aplikacje, to na dyskach twardych obu urządzeń zainstalowano ostatnie wersje pakietu biurowego Microsoft Office 2000 i pierwszy dostępny pakiet serwisowy usprawniający pracę tego oprogramowania. Następnie przetestowano pracę jak największej liczby funkcji oferowanych zarówno przez system operacyjny Windows 2000, jak i przez pakiet Microsoft Office 2000, sprawdzając takie cechy rozwiązań jak: wydajność, praca w sieci, zarządzanie, łatwość obsługi i instalowanie.


TOP 200