Internetowe komputery

Wydajność

Po włączeniu komputera iPAQ trzeba poczekać ok. 15 sekund, aż na monitorze pojawi się pierwszy ekran wyświetlany przez system operacyjny Win 2000. W przypadku e-Vectra czas ten wynosi 8 sekund i można go nawet jeszcze skrócić, naciskając na klawiaturze (podczas trwania testu Power-On Self Test) dowolny klawisz. Podczas testów iPAQ pracował bezbłędnie, z e-Vectra natomiast były pewne kłopoty związane ze sterownikami.

#IPAQ (Compaq) # #Zalety:# niska cena; duża wydajność; dodatkowe półki, w których można zainstalować np. drugi dysk twardy. #Wady:# w porównaniu z konkurentem zajmuje sporo miejsca i nie można go fizycznie zabezpieczyć. Cena podawana przez producenta – od 499 do 799 USD
Internetowe komputery

Dlatego w kategorii oceny "Wydajność" e-Vectra uzyskał gorszy wynik. Przyczynił się też do tego fakt, że urządzenie potrafiło kilka razy - i to bez żadnego ostrzeżenia - przerywać pracę, przystępując następnie do ponownego rozruchu systemu.

Przyglądając się dziennikowi zdarzeń zakładanemu przez Windows i informacjom umieszczonym w bazie wiedzy Microsoftu (Microsoft Knowledge Base; artykuły Q192463, Q103059 i Q137539), można dojść do wniosku, że błędy mogą być powodowane przez warstwę sprzętową (CPU, pamięć RAM lub magistrala danych) lub przez samo jądro systemu (przepełnienie stosu).

Internetowe komputery
#e-Vectra (HP)# #Zalety:#urządzenie zajmuje mało miejsca i można je fizycznie zabezpieczyć. #Wady:# pracując pod systemem Windows 2000 urządzenie potrafi się zawiesić; brak rozwiązań pozwalających zainstalować drugi dysk twardy lub stację DVD. Cena podawana przez producenta – od 665 do 1245 USD

W dzienniku zdarzeń systemu można było znaleźć wiele wpisów zawierających informacje, że karta sieciowa (3Com) nie może wykonać określonej operacji, ponieważ brak jej jest wystarczających zasobów - to z tego chyba powodu urządzenie e-Vectra uruchamiało nieraz procedurę ponownego rozruchu systemu. Technicy z HP sugerowali, że winę za ten stan rzeczy ponosi być może prototypowa płyta główna instalowana w tym urządzeniu. Po wymianie tej płyty na inną problemy z kartą sieciową powtarzały się jednak nadal.

Praca w sieci

Oba produkty mają interfejs Ethernet 10/100 (Mb/s). Chociaż w przypadku e-Vectra występowały opisane powyżej kłopoty z kartą sieciową, to sama praca w sieci przebiegała bez zakłóceń. iPAQ był wyposażony w kartę sieciową Intel Pro NIC, a e-Vectra w kartę sieciową 3Com Fast Etherlink.

Ponieważ elementy obsługujące sieć są w obu urządzeniach ściśle zintegrowane z całym systemem, to interfejsów sieci nie można zamienić na inne. Dlatego jeśli przyszłoby nam na myśl przejście na technologię Gigabit Ethernet, to w przypadku tych urządzeń nie jest to możliwe.

A co zrobić, jeśli karta sieciowa zainstalowana w urządzeniu ulegnie uszkodzeniu? Wtedy nie ma wyjścia - produkt taki trzeba wymienić na inny. Doświadczenie uczy jednak, że sytuacja taka zdarza się niezwykle rzadko.

Jeśli chcemy się połączyć ze światem zewnętrznym przez inne medium niż Ethernet, to możemy skorzystać z portów USB. Zarówno Compaq, jak i HP oferują opcjonalnie modemy 56 kb/s standardu USB.

Kolejna rada. Jeśli nie zamierzamy używać urządzeń peryferyjnych starszego typu (porty Centronics i porty szeregowe), dobrze jest zdecydować się na taki system operacyjny, który obsługuje sprzęt standardu USB, np. Win 2000. Nieco gorzej może być w przypadku systemów HP-UX i Linux.


TOP 200