Internet przyszłości

Również w samochodzie da się na wiele sposobów wykorzystać potencjał bezprzewodowego Internetu. Już nie musisz zabierać stosu płyt CD do odtwarzacza ani też nerwowo słuchać komunikatów o korkach.

Muzyki słuchasz z Sieci, a pokładowy GPS jest powiadamiany o zatorach komunikacyjnych i wyznacza najlepszą trasę.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

W razie awarii komputer pokładowy automatycznie połączy się z najbliższym warsztatem, ustali termin naprawy lub zamówi holowanie.

Internet przyszłości

Jednym z zastosowań Internetu, które dziś dopiero kiełkuje, jest telemedycyna. Przykładem jest robot ZEUS, za pomocą którego z powodzeniem wykonano już wiele skomplikowanych zabiegów

Wizja Internetu pełnego nie tylko wirtualnych zasobów, ale także realnych urządzeń wcale nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać.

Wystarczy nadać każdemu urządzeniu numer identyfikacyjny, analogiczny do numeru MAC karty sieciowej, i wbudować moduł łączności WiFi.

Technicznie nie stanowi to problemu, a różne systemy identyfikacji przedmiotów np. drogą radiową istnieją już od dawna. Jedyną przeszkodą w realizacji idei Internet of Things (i jej rozwinięcia: Web of Things) jest konieczność wypracowania jednego standardu, który zostałby przyjęty i konsekwentnie używany na całym świecie.

Nowy wspaniały świat

Żyjemy w ciekawych czasach. Mamy niepowtarzalną okazję obserwować rozwój technologii, które prawdopodobnie całkowicie odmienią nasze zachowania, sposoby komunikacji i uproszczą życie. Co istotne, jest duża szansa, że niektóre z nich wejdą do powszechnego użytku już niedługo, za kilka lub kilkanaście lat. Będziemy więc mogli z nich korzystać tak samo, jak dzisiaj korzystamy ze stron internetowych lub gier online, o których jeszcze 20 lat temu nikt nawet nie marzył, bo po prostu nie istniały.

GEANT2, PIONIER - pierwsze sieci szkieletowe XXI wieku

Nie tylko w Stanach trwają prace nad upowszechnieniem Internetu opartego na łączach o stugigabitowej lub większej przepustowości. GEANT2 (www.geant2.net) to sieć rozwijana pod patronatem Unii Europejskiej.

Łączy 30 milionów naukowców z całej Europy, pracujących w 34 krajach. Obecnie długość światłowodów położonych w ramach tego projektu przekracza 50 tysięcy kilometrów. Niektóre odcinki mają przepustowość 310 Gb/s, inne 155 Gb/s, a jeszcze inne zaledwie 2,5 Gb/s - wszystko zależy od spodziewanego obciążenia.

W Polsce w ramach budowy społeczeństwa informacyjnego realizowany jest projekt PIONIER (Polski Internet Optyczny) (www.pionier.gov.pl). Sieć ta, z założenia zbliżona do Abilene i GEANT2, ma węzły w największych ośrodkach akademickich, długość ponad 5 tysięcy kilometrów i łączy 21 MAN-ów (sieci metropolitarnych) własnymi światłowodami. Na większości odcinków przepustowość wynosi 20 Gb/s. Ze światem sieć PIONIER jest skomunikowana łączem 7,5 Gb/s (Poznań - Berlin), a z siecią GEANT2 łączem 10 Gb/s na węźle w Poznaniu.


TOP 200