Internet przyszłości

Wolfram|Alpha - pierwsza wyszukiwarka semantyczna

W maju 2009 roku uruchomiona została wyszukiwarka Wolfram|Alpha (www.wolframalpha.com), która de facto jest pierwszą semantyczną usługą w Internecie.

Nie zadajemy jej prostych, jednowyrazowych pytań typu "MP3", "vwideo" czy "programy", lecz bardziej złożone, zbliżone formą do języka mówionego (na razie tylko po angielsku).

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian

Wyniki wyszukiwania Wolfram|Alpha nie zawierają list odnośników do stron internetowych, lecz konkretne odpowiedzi.

Internet przyszłości

Na przykładzie wyszukiwarki Wolfram|Alpha można się przekonać, jak będzie funkcjonowała sieć semantyczna.

Na przykład zapytanie "10 nearest stars" (10 najbliższych gwiazd) spowoduje wyświetlenie nazw tych gwiazd, porównanie ich wielkości (w formie rysunku) oraz położenie na niebie wyrażone liczbowo i graficznie na mapie.

Co istotne, każdą stronę wygenerowaną przez Wolfram|Alpha można zapisać w formacie PDF. Pytania mogą być, oczywiście, bardziej złożone - na stronach wyszukiwarki znajduje się kilkadziesiąt przykładów zarówno samych zapytań w postaci tekstowej, jak i wizualnych, na których widać zadane pytanie wraz z udzieloną odpowiedzią.

Internet pełen urządzeń - Web of Things

Elektronika domowa wchodzi w okres rozkwitu. Obrastamy w urządzenia będące dla nas źródłem rozrywki lub wspomagające pracę czy naukę.

Należy jednak zauważyć, że nie są one ze sobą powiązane. Mamy więc osobno radio, telewizor, nagrywarkę DVD, komputer, telefon, lodówkę itp. W dobie powszechnego Internetu można uznać, że jest to co najmniej dziwne.

Bardzo często na przykład, będąc poza domem, przypominamy sobie, że za chwilę zaczyna się w TV film, który chcieliśmy koniecznie zobaczyć. I co teraz?

Można oczywiście sprawdzić, czy dziecko jest w domu, i poprosić je o włączenie nagrywania. Od czego jednak mamy telefon? Przecież aż się prosi, by mógł on połączyć się z domowym centrum multimedialnym i zarządzić nagranie filmu o określonej porze.

Internet przyszłości

Cyfrowy dom pozwoli nam na zdalne zarządzanie wszystkimi istotnymi funkcjami

Lodówka podłączona do Internetu? Dlaczego nie. Skoro każdy produkt spożywczy można zidentyfikować na podstawie choćby kodu paskowego, lodówka może sama przeprowadzić inwentaryzację i z odpowiednim wyprzedzeniem zamówić w sklepie internetowym artykuły będące na wyczerpaniu.

Boisz się złodziei? Skorzystaj z internetowego monitoringu - takie systemy funkcjonują już dzisiaj. Kilka kamer kontroluje pomieszczenia. W razie wykrycia ruchu system uruchamia alarm, powiadamia ochronę, policję, wysyła do ciebie SMS i-lub e-mail, a dodatkowo rejestruje całe zdarzenie jako materiał dowodowy.


TOP 200