Intel zapowiada swoje pierwsze procesory zawierające tranzystory 3D

Intel zapowiedział wprowadzenie na rynek w drugim kwartale br. swojego pierwszego procesora serwerowego Xeon na tranzystorach 3D. Procesor będzie oparty na mikroarchitekturze Ivy Bridge i pierwsze wersje układu będą dedykowane dla producentów mikroserwerów (energooszczędnych serwerów przeznaczonych głównie do obsługi chmur obliczeniowych i usług WWW).

Nowe układy zastąpią procesory linii Xeon E3 (których premiera miała miejsce w marcu 2011 r.). Xeon E3 to układy oparte na mikroarchitekturze Sandy Bridge, używane obecnie powszechnie do budowania wydajnych serwerów obsługujących centra danych. Intel pracował jednak ostatnio intensywnie również nad CPU przeznaczonymi do budowania energooszczędnych mikroserwerów, które mogą być dla użytkowników alternatywnym rozwiązaniem wobec powszechnie używanych serwerów kasetowych czy stelażowych, obsługujących zazwyczaj "cięższe" aplikacje (np. bazy danych).

Procesory Xeon oparte na tranzystorach 3D (produkowane przy użyciu technologii 22 nm) mają pracować wydajniej niż dostępne obecnie procesory Xeon. Intel twierdzi, że układy z tranzystorami 3D będą pobierać dwa razy mniej mocy i będą o 37% szybsze w porównaniu z dostępnymi obecnie układami, które zawierają tranzystory 2D i są produkowane przy użyciu technologii 32 nm. Technologia używana do produkowania tranzystorów 3D (nazywanych też tranzystorami "tri-gate"), wykorzystuje nową architekturę, która zastąpi płaską, dwu-wymiarową architekturę 2D.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Intel wstrzymuje sprzedaż układów Xeon SPR-MCC
  • Premiera nowego układu AI firmy Intel

Układy Xeon 3D wzmocnią pozycję Intela na rynku produktów używanych do budowania mikroserwerów, co jest ważne biorąc pod uwagę fakt, że firma poniosła tu ostatnio spektakularną porażkę. Chodzi o to, że firma SeaMicro (specjalizująca się w projektowaniu energooszczędnych serwerów, z którą Intel dość blisko współpracował w ostatnich latach), została w lutym br. przejęta za kwotę 334 mln USD przez AMD.

Intel zapowiada swoje pierwsze procesory zawierające tranzystory 3D

Architektura tranzystora 3D

AMD poszerzył niedawno ofertę o niedrogie procesory linii Opteron 3200, które nadają się do budowania mikroserwerów. Układy te są atrakcyjne cenowo. I tak np. układ AMD 3200 kosztuje - zależnie od modelu - od 99 do 129 USD (ceny hurtowe), podczas gdy najtańszy intelowski układ Xeon E3 kosztuje 189 USD. Analitycy przewidują, że AMD zastąpi intelowskie układy CPU (instalowane przez firmę SeaMicro w produkowanych przez siebie serwerach), układami Opteron.

Intel zapowiada jednocześnie, że w drugiej połowie br. wprowadzi na rynek kolejny model procesora Atom, który znajdzie zastosowanie w mikroserwerach. Będzie to 64-bitowy procesor pobierający tylko 6 W mocy, wspierający technologię ECC i oferujący szereg opcji pozwalających wirtualizować zasoby. Układ będzie zawierać tranzystory 2D i będzie produkowany przy użyciu technologii 32 nm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200