Intel oficjalnie wchodzi na rynek kopania Bitcoinów

Intel wejdzie w segment technologii blockchain, a konkretnie w tworzenie infrastruktury. W tym roku wprowadzi chipy przeznaczone do koparek ASIC - takich, które są używane m.in. do kopania Bitcoinów.

Intel wejdzie na rynek krypto / Fot. Materiały producenta

Intel wejdzie na rynek krypto / Fot. Materiały producenta

Intel poinformował, że wprowadzi chipy energooszczędne, które pojawią się w tym roku. Firma zauważyła, że "niektóre łańcuchy bloków (blockchain - red.) wymagają ogromnej mocy obliczeniowej" i chce stworzyć odpowiednie układy. Takie, które zapewniają zarówno świetną wydajność dla usług opartych na blockchain, jak i będą energooszczędne.

Sprawdź: DuckDuckGo

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

Co ciekawe, Intel ma już pierwszych klientów B2B, którzy zdecydują się na zakup odpowiednich chipów. To Argo Blockchain, Block (dawniej Square) oraz infrastruktura GRID.

Nowe chiny mają roboczą nazwę Bonanza Mine. Za ich budowę odpowiada utworzona grupa specjalistów Custom Compute Group, która działa w ramach jednostki biznesowej Accelerated Computing Systems and Graphics pod kierownictwem doświadczonego inżyniera Raja Koduriego.

Najnowsze układy mają specjalistyczną architekturę, która została zaprojektowana z myślą o przyspieszeniu przetwarzania SHA-256 (algorytm Bitcoina) w celu sprawniejszego wydobywania Bitcoinów przy bardzo niskim napięciu. Intel twierdzi, że jego energooszczędne układy będą "ponad 1000 razy lepsze w osiągach wydajność/zużycie prądu, niż mainstreamowe procesory graficzne wykorzystywane do kopania opartego na SHA-256".

Tutaj warto jednak zauważyć, że procesory graficzne są rzadko wykorzystywane do kopania Bitcoinów. Te są zwykle wydobywane na wyspecjalizowanych procesorach zwanych ASIC, które są projektowane do wykonywania tego jednego rodzaju obciążenia. Jednocześnie koparki ASIC, takie jak popularna Antimner E9 firmy Bitmain, są często bardzo drogie i trudne do zdobycia.

Zobacz: 7zip

Wejście Intela na ten rynek to znak, że Big Tech coraz bardziej stawia na blockchain. To zarazem dobra wiadomość dla fanów kryptowalut i tego segmentu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200