Instant Messaging nie do zabawy

Sun ONE Instant Messaging 6.1

Architektura systemu firmy Sun składa się trzech elementów: Instant Messaging Server, Multiplexor i Messenger. Dodatkowe elementy, wykorzystywane przez system, to serwery: katalogowy, webowy i identyfikacyjny.

Instant Messaging nie do zabawy

Platforma Sun ONE Instant Messaging (z serwerem LDAP)

Instant Messaging Server zajmuje się kontrolą uprawnień i bezpieczeństwa. Pozwala klientom na komunikowanie się ze sobą, przesyłając zawiadomienia (alerty), inicjując konferencje i przesyłając informacje. Serwer ten przyjmuje połączenia z Multiplexora, który zbiera nadchodzące do niego połączenia w jeden strumień. Dzięki elementowi Multiplexor można skalować środowisko IM. Administrator może zainstalować kilka takich serwerów w zależności od konfiguracji i zakładanego ruchu, odciążają one serwery messagingu od przyjmowania i kontrolowania ruchu.

Klient platformy Sun jest aplikacją Java. Może być skonfigurowany jako oparty na przeglądarce lub niezależna aplikacja (Java Web Start application). Za jego pomocą możemy czatować, przesyłać alerty, głosować w ankietach i korzystać z News Channels. Są to fora przeznaczone do wymiany informacji na dany temat. Użytkownicy mogą zapisywać się na interesujące ich fora i otrzymywać z nich powiadomienia o zmianach.

Transmisja w systemie jest szyfrowana za pomocą protokołu SSL (Secure Sockets Layer).

System działa na Sun Solaris 2.6, 8 lub Windows NT/2000.

Microsoft Live Communications Server 2003

Microsoft zaoferował swoje pierwsze rozwiązanie korporacyjnego IM wraz z serwerem Exchange 2000 (Exchange IM). Był on jednak oparty na firmowym protokole producenta RVP (Rendezvous Protocol), który nie był najlepszą platformą dla nowoczesnych typów komunikacji w czasie rzeczywistym. Firma zdecydowała się więc na zaprezentowanie nowego narzędzia opartego na obiecującym protokole SIP (Session Initiation Protocol) - Live Communications Server. Zaprojektowana dla niego nowa wersja klienta Windows Messenger 5.0 również obsługuje ten protokół oraz - w celu zgodności z poprzednimi systemami Exchange IM - również RVP i HTTP dla .Net Messenger. Zastosowanie trzech stosów protokołów eliminuje konieczność instalowania wielu klientów na stacji roboczej.

Zabezpieczenie transmisji w Live Communications Server zapewnia protokół TLS (Transport Layer Security) i uwierzytelnianie w katalogu Active Directory. Możliwość szyfrowania transmisji między klientami zapobiega próbom przechwycenia informacji.

Serwer zapewnia logowanie przez Windows event logs w odróżnieniu od Exchange IM, w którym logowanie było usytuowane w usłudze IIS. Wszystkie informacje przesyłane w systemie Live Communications mogą być zapisywane w zewnętrznej bazie danych SQL Server 2000. Znajdą się w niej: źródło, cel, zawartość i czas wysłania informacji.

Instant Messaging nie do zabawy

<b>Windows Messenger 5.0</b> obsługuje protokół SIP oraz - w celu zgodności z poprzednimi systemami Exchange IM - również RVP i HTTP dla .Net Messenger. Zastosowanie trzech stosów protokołów eliminuje konieczność instalowania wielu klientów na stacji roboczej.

W systemie funkcjonują dwa rodzaje serwerów - Home i Front-End. Ich działanie jest podobne do opisanych w Sun ONE Instant Messaging - Messaging Server i Multiplexor. W przypadku systemu Exchange IM są one oznaczane jako Home Server i Router Server.

W opinii analityków Live Communications Server jest technologią obiecującą, ale obecnie trudno jej jeszcze zagrozić rynkowo produktowi firmy IBM/Lotus - Lotus Instant Messaging/Web Conferencing (wg Osterman Research do tego oprogramowania IBM należy aż 73% rynku).

Choć Microsoft nie jest liderem, to postrzega ten rynek jako obiecujący. Komunikacja i współpraca w czasie rzeczywistym są obecnie jednymi z kluczowych dziedzin dla firmy z Redmond.

Novell Messenger/Novell GroupWise Messenger

System komunikacyjny Novella został wzbogacony w możliwości Instant Messaging. Element serwerowy nosi nazwę Novell Messenger, klient to GroupWise Messenger.

Funkcjonalność Instant Messaging jest wbudowana w GroupWise 6.5, obejmując funkcje bezpieczeństwa, takie jak zarządzanie na podstawie polis dotyczących list kontaktowych oraz mechanizmy logowania i archiwizacji. Administrator może kontrolować, które grupy mogą komunikować się z określonymi grupami. Messenger zapisze również każdą rozmowę w plikach, które można później dowolnie przeszukiwać.

Autoryzacja użytkowników odbywa się przez usługę katalogową eDirectory. Informacje są szyfrowane za pomocą mechanizmu SSL.

Pomimo że GroupWise Messenger jest zgodny ze standardami SIP oraz SIMPLE, nie współpracuje jeszcze z takimi komunikatorami, jak ICQ czy AOL. Novell planuje takie połączenie na poziomie bramy internetowej w przyszłości.

Produkt Novella oprócz komunikacji tekstowej pozwala na przesyłanie plików między użytkownikami. Połączenie z użytkownikami zdalnymi lub w innych sieciach firmy można zrealizować za pomocą VPN.


TOP 200