Instant Messaging nie do zabawy

Współpraca kontekstowa

W tradycyjnych narzędziach do współpracy użytkownik musi uruchomić oddzielną aplikację albo jak w przypadku konferencji wideo lub webowych korzystać z wcześniej zaplanowanych sesji. Może to zniechęcać do stosowania tego typu narzędzi. Ludzie skupieni na swojej pracy zwykle nie lubią jej przerywać, by zająć się tylko konwersacją.

Dlatego w nowych systemach zaczyna się pojawiać nowa, określana przez wielu jako przełomowa, technologia kolaboracji kontekstowej. Polega ona na inicjowaniu połączenia IM z aplikacji do tego nieprzeznaczonej albo portalu firmowego. Jest to opcja wbudowana m.in. w Microsoft Live Communications Server i pakiet Office 11. Dzięki temu jest możliwe np. prowadzenie czatu z poziomu arkusza Excel. Możliwości współpracy kontekstowej ma również rozwiązanie IBM-a.

Instant Messaging nie do zabawy

Uproszczona architektura Exchange IE

Arkusz kalkulacyjny czy inny program biurowy ze zintegrowaną funkcjonalnością Instant Messaging pozwoli nie tylko na sprawdzenie, czy współpracownicy są dostępni w sieci, ale również na określenie, z którego arkusza aktualnie korzystają. Dzięki temu można włączyć się do wspólnej sesji i w pełni współpracować nad tworzeniem dokumentu. W podobny sposób można też zorganizować np. wsparcie techniczne dla danego produktu.

Obecna generacja technologii kontekstowej kolaboracji opiera się na własnych rozwiązaniach firm. Mocniejsza adaptacja protokołu SIP (Session Initiation Protocol) i SIMPLE (SIP for Instant Messaging and Presence Leveraging Extensions) powinna skrócić czas potrzebny na integrację systemów kolaboracji różnych producentów. Mechanizmy te są wspierane przez najnowsze wersje produktów do komunikacji w czasie rzeczywistym IBM-u i Microsoftu.

Optymistyczne prognozy

Według analityków Ferris Research liczba użytkowników korporacyjnych systemów Instant Messaging jest szacowana na ok. 23 mln. W roku 2007 ich liczba wg różnych źródeł może wynieść od 200 do nawet 350 mln. Zdaniem Ferris Research użytkownicy, którzy korzystają z narzędzi Instant Messaging, łatwiej przekonują się również do innych form współpracy w czasie rzeczywistym.


TOP 200