Infrastruktura - podstawa wszystkich chmur

Mówiąc o dostawcach globalnych, należy też wspomnieć o ofercie IaaS wystosowanej przez Google. Firma ta umożliwia składowanie danych, przetwarzanie oraz analizę dużych ich wolumenów. Usługa Google Compute Engine skierowana jest do użytkowników, którzy wykonują okresowo prace wymagające dużej mocy obliczeniowej i zasobów pamięci, jak renderowanie materiałów wideo czy analiza dużych wolumenów danych, np. w ramach prac badawczo-rozwojowych. Google Cloud Storage to z kolei propozycja dla klientów serwujących użytkownikom duże ilości danych, którym zależy na ich wysokiej dostępności i dużej wydajności udostępniania lub archiwizacji danych.

Chmura publiczna a chmura prywatna

- Chmura publiczna to zwirtualizowane, dostępne przez internet zasoby pamięciowe i obliczeniowe udostępniane przez usługodawcę wielu klientom na życzenie. W ich przypadku klienci nie otrzymują dedykowanych, wydzielonych fizycznie serwerów czy macierzy dyskowych. Elementy określające chmurę publiczną to skalowalność na życzenie (w ciągu 30 minut lub mniej); płatność na podstawie zużycia zasobów mocy obliczeniowej i pamięci (w przeliczeniu na GB RAM lub HDD/godzinę, lub/oraz GHz/godzinę); współdzielenie fizycznych zasobów obliczeniowych z innymi użytkownikami; wykorzystanie technologii internetowych; oparcie świadczenia na parametrach usługi (dostępności określonej pamięci i mocy obliczeniowej w czasie), a nie parametrach dedykowanego sprzętu.

- Chmura prywatna opiera się z kolei na fizycznej izolacji zasobów sprzętowych danego użytkownika i zakłada zazwyczaj płatność nie w relacji do wykorzystanych zasobów, lecz do udostępnionej, fizycznej infrastruktury. Chmura prywatna zakłada jednocześnie bilansowanie obciążeń na różnych systemach w zależności od priorytetów dostępności i wydajności danych systemów dla przedsiębiorstwa. Ostatnio wiele korporacji, na potrzeby spółek należących do ich grup, tworzy wspólną infrastrukturę. W Polsce przykładem tego są chociażby Allianz czy SGB-Bank zrzeszający banki spółdzielcze.

W poszukiwaniu własnej niszy

Firmy świadczące usługi kolokacji oraz dedykowanego i wirtualnego hostingu szukają często możliwości odróżnienia się od konkurencji poprzez świadczenie usług zdalnego dokonywania i przechowywania kopii zapasowych. Przykładem jest eBackup na podstawie oprogramowania Crashplan, świadczony przez Śląskie Sieci Światłowodowe, gdzie scentralizowany system zarządzania usługą pozwala na dowolne konfigurowanie backupu na poszczególnych serwerach, stacjach roboczych i urządzeniach mobilnych z jednego miejsca. Wiele firm - m.in. Polcom - świadczy usługi disaster recovery, stwarzając klientom możliwość odtworzenia - w zapasowej lokalizacji - pełnej infrastruktury informatycznej wraz z dedykowanym lub współdzielonym biurem zapasowym. Firma ma także własne centrum danych. Z kolei GTS Poland - w ramach usługi Data Storage - zapewnia ciągłość działania przez tworzenie kopii zapasowych, archiwizację i odzyskiwanie danych. Współdzielona lub dedykowana macierz dyskowa udostępniana jest przez wirtualne centrum danych.


TOP 200