Infrastruktura - podstawa wszystkich chmur

Przykładowe modele rozliczeń

Dział warszawskiej firmy K2 zajmujący się hostingiem - K2 Hosting - świadczy usługi zarówno dedykowanego hostingu, jak i wynajmu wirtualnych maszyn obliczeniowych w chmurze. Rozliczenie wykorzystania zasobów IT nie opiera się na przemnożeniu liczby serwerów przez standardową opłatę za jeden z nich, lecz jest wynikiem monitoringu zużycia zasobów przez każdą z maszyn wirtualnych. Przy czym minimalną jednostką rozliczeniową jest godzina. Rozliczenie następuje na podstawie jednostek, takich jak 1 GB RAM/godzinę, 1 GHz/godzinę czy 1 dysk twardy/godzinę, oraz parametrów opisujących prędkość działania łączy, opłat za urządzenia pomocnicze, ilość adresów IP itp.

Parametry stałe funkcjonują jako niezmienne w skali miesiąca. K2 umożliwia również współpracę w modelu utility computing, rozumianym przez tę firmę jako hybryda własnych zasobów klienta i zasobów współdzielonych z innymi klientami K2. Część elementów składowych systemu umieszczana jest na dedykowanych jednostkach obliczeniowych. Część natomiast pracuje w chmurze obliczeniowej. Ten model jest nieco mniej elastyczny niż chmura. Przydzielenie dodatkowych jednostek w przypadku większego zapotrzebowania na moc trwa nawet dobę. Natomiast przydzielenie dodatkowej mocy w chmurze obliczeniowej trwa od kwadransa do pół godziny.

Chmura zza oceanu

Jedną z pierwszych dużych chmur dostępnych publicznie (wersja beta udostępniona w 2006 r., a produkcyjna jesienią 2008 r.) był Amazon EC2 (Elastic Compute Cloud). Przez stronę WWW udostępniane są nie tylko moc obliczeniowa, lecz także narzędzia ułatwiające tworzenie oprogramowania. Podobnie działa opisana niżej, a powstała później, chmura Windows Azure. Interfejs WWW umożliwia szybką konfigurację potrzebnych zasobów i pozwala na ich skalowanie zależnie od bieżących potrzeb. Opłaty pobierane są w zależności od zużycia w danym okresie zasobów obliczeniowych, w przeliczeniu na godziny. Amazon pozostawia użytkownikom kontrolę nad wyborem lokalizacji fizycznego centrum przetwarzania danych, aby możliwie ograniczyć opóźnienia i zwiększyć wydajność swojego serwisu. Niekiedy też jest to wymóg prawny danego kraju, np. klient z Polski musi korzystać z serwerów znajdujących się w Europie. Amazon pobiera 2-3 centy za godzinę w przypadku najmniejszych wirtualnych instalacji do ponad 2,5 dolara za godzinę w przypadku dużych maszyn wirtualnych. W przypadku umów zawartych na kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy ceny są odpowiednio niższe. Klienci mogą monitorować zużycie zasobów poprzez panel Amazon CloudWatch.

Chociaż chmura Microsoftu Windows Azure zasadniczo bliższa jest definicji Platform-as-a-Service (PaaS), warto zauważyć, że jest przydatna szczególnie w przypadku tworzenia i udostępniania witryn internetowych odnotowujących początkowo niewielki, a z czasem zwiększający się ruch. Windows Azure jest na tle polskiej oferty bardzo dojrzałą, dobrze opisaną i precyzyjnie wycenioną propozycją. Pozwala w ciągu kilku minut wdrożyć maszyny wirtualne o wybranej wydajności z systemem Windows lub Linux, łącząc lokalną sieć korporacyjną z maszynami wirtualnymi uruchomionymi w chmurze publicznej.

Windows Azure umożliwia również podłączanie dodatkowych dysków o pożądanej objętości do uruchomionych maszyn wirtualnych. Opłaty za maszyny wirtualne naliczane są według zużycia pamięci i mocy obliczeniowej w przeliczeniu na godziny. Opłaty za przechowywanie danych uzależnione są od średniej dziennej ilości danych (w GB). Oddzielnie naliczane są opłaty za wykorzystanie sieci VPN systemu Windows Azure, sieci dostarczania zawartości (Content Delivery Network) zależnie od lokalizacji centrum danych obsługującego ruch, pamięci RAM zarezerwowanej w stałym, określonym rozmiarze. Wiele usług cloud Windows Azure dostępnych jest na razie w wersji bezpłatnej, aby użytkownicy mogli się z nimi zapoznać. Data ich ostatecznego uruchomienia nie została jeszcze podana.


TOP 200