Infrastruktura inteligentnego miasta

Dziś wiemy, że dzięki podjętym działaniom każdego dnia oszczędzamy 7 tysięcy złotych. Teraz montujemy kolektory słoneczne w domu opieki społecznej i unowocześniamy system ciepłowniczy" - mówił Zbigniew Michniowski, zastępca prezydenta Bielska-Białej. Jednym z elementów przygotowań Bielska-Białej do modernizacji sieci energetycznej jest koncepcja zarządzania obiektami sieci przez sieć radiową i szerokopasmową. Dziś miasto dokładnie monitoruje zużycie energii w 140 obiektach komunalnych i analizuje ich energochłonność. W przyszłości informacje gromadzone będą za pośrednictwem zdalnych liczników podłączonych do sieci szerokopasmowej, a baza danych połączona zostanie z mapą numeryczną miasta.

Tylko we współpracy

"Tylko inicjatywy sensowne ekonomicznie z punktu widzenia wszystkich graczy mogą osiągnąć sukces. Projekty smart city wymagają zakrojonej na szeroką skalę współpracy wszystkich partnerów" - mówi Ger Baron z Amsterdam Innovatie Motor. Na bazie współpracy Ministerstwa Gospodarki, Urzędu Regulacji Energetyki, Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator SA i Sejmu RP powstała Platforma Informacyjna Inteligentnego Opomiarowania, której strona internetowa znajduje się pod adresem www.piio.pl. "Platforma jest rodzajem grupy dyskusyjnej, w której każdy może zabrać głos, a jej celem jest promocja zmian, które chcielibyśmy osiągnąć. Nowe prawo energetyczne powinno być gotowe w tym roku, gdyż klimat jest sprzyjający, i możemy rozważyć wprowadzenie wniosków płynących z tej konferencji do zapisów ustawowych, dzięki którym uda się opanować nadmierny wzrost cen i osiągnąć korzyści dla odbiorców końcowych" - deklarował podczas konferencji "Energia dla inteligentnych miast - smart grid lokalnie i w regionach" poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. energetyki na konferencji URE.

Systemy inteligentnego opomiarowania wykorzystuje się na szeroką skalę we Włoszech, a także w ramach projektów pilotażowych w Szwecji, Finlandii, Holandii, USA i w Kanadzie. W grudniu 2008 roku Urząd Regulacji Energetyki przedstawił studium wykonalności systemu inteligentnego opomiarowania w Polsce, które obejmowało analizę kosztów, technologii, uwarunkowań prawnych i społeczno ekonomicznych takiego projektu. Przyjmuje się, że prace wdrożeniowe będą toczyć się przez następne 10 lat. Bodźcem do rozpoczęcia wdrożenia są dyrektywy unijne, w szczególności dyrektywa o efektywności końcowego wykorzystania energii i o usługach energetycznych (nr 2006/32/WE).

"Bardzo często i po stronie konsumenta, i po stronie firmy energetycznej mamy do czynienia z fascynacją technologią, a tymczasem bardzo jasno musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co konsument będzie miał z inteligentnego opomiarowania" - mówił wypowiadający się podczas konferencji przedstawiciel PSE Operator. "Nie chodzi wyłącznie o to, jakie liczniki zamontujemy, na jakim terenie, jaką siecią - komórkową, światłowodową czy bezprzewodową - połączymy je z jednostkami centralnymi i jak zapewnimy bezpieczeństwo informacji. Chodzi o powrót do koncepcji <<smart>>, nie tylko <<smart metering>>. Koncepcja <<smart city>> zakłada, że dajemy szansę odbiorcom na generowanie własnej energii i obrót nią".

Z analiz wynika, że najbardziej efektywną jednostką może być połączenie sześciu domów, które mogą wspólnie korzystać z odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Być może w konsekwencji dojdzie wręcz do całkowitej rewolucji i osiągnięcia pewnej samowystarczalności indywidualnych odbiorców, a wówczas tradycyjna sieć przesyłowa stałaby się jedynie rodzajem zabezpieczenia. Być może tego rodzaju projekty i zagadnienia związane generalnie z inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi mogłyby być pomysłem na polską prezydenturę w Unii Europejskiej?


TOP 200