Indie próbują zniechęcać do kryptowalut. Sposób: wysokie podatki

Wolumen handlu kryptowalutami w Indiach spada aż o 63% po wprowadzeniu nowego podatku. To podatek TDS w wysokości 1%.

Podatek TDS zabija kryptowaluty w Indiach / Fot. Kanchanara, Unsplash.com

Podatek TDS zabija kryptowaluty w Indiach / Fot. Kanchanara, Unsplash.com

Indie nałożyły podatek TDS (tax deducted at source), co jest sposobem pobierania podatku od dochodu, dywidend i sprzedaży aktywów poprzez wymaganie odliczenia należnego podatku jeszcze przed zapłaceniem odbiorcy. Od teraz inwestorzy będą tracić 1% swojego kapitału na każdej transakcji.

Sprawdź: Awaria Messengera

Zobacz również:

  • Indie chcą, aby każdy smartfon posiadał radio FM
  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

Dzienny wolumen obrotu na giełdzie kryptowalut WazirX, która cieszy się dużą popularnością w Indiach, spadł o ponad 63% 1 lipca i wyniósł 5,36 mln dol., podczas gdy 30 czerwca było to jeszcze 14,53 mln dol. Wolumen obrotu na CoinDCX spadł z kolei z 2,62 mln (30 czerwca) do 2,09 mln (1 lipca).

Od 1 lipca Indie nałożyły podatek TDS na poziomie 1% na sprzedaż i transfer kryptowalut przekraczających 10 000 rupii indyjskich (ok. 570 zł). Do tego w kraju od 1 kwietnia obowiązuje już podatek 30% od wszystkich zysków z kryptowalut (w Polsce to 19%).

Jak podaje serwis Crebaco, który przeprowadził stosowne badania, wolumen obrotu na głównych indyjskich giełdach kryptowalut spadł od 1 kwietnia aż o 70%. Od lipca może spadać dalej, bo drobni inwestorzy nie będą chcieli ruszać swoich aktywów, by nie płacić kolejnych podatków.

Rajagopal Menon, wiceprezes Zanmai Labs, firmy, która prowadzi m.in. giełdę WazirX, mówi że takie zachowanie rządu to po prostu "wstyd", ponieważ politycy wyciągają ręce po pieniądze od drobnych inwestorów, a także chcą doprowadzić do upadku wielu biznesów krypto.

Zobacz: Crystal Launcher

Obecnie do inwestowania w kryptowaluty nie zachęcają same wyceny aktywów, bo te od początku roku odnotowały wysokie spadki. Dla przykładu Bitcoin kosztuje dziś 19 100 dol., podczas gdy w listopadzie 2021 r. było to chwilowo nawet 68 700 dol. Indie wprowadzają natomiast kolejny podatek, aby jeszcze bardziej zniechęcić do inwestowania w aktywa, które miały, a w przeszłości dały już niezależność finansową wielu osobom.

Warto dodać, że inwestorzy w Indiach ciągle czekają na odpowiednie, klarowne regulacje dla sektora kryptowalut. Tego jednak politycy nie są w stanie zapewnić. Wprowadzają natomiast podatek TDS i tłumaczą, że ten "mechanizm służy do śledzenia transakcji i zapobiegania uchylaniu się od płacenia podatków".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200