HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
-
- 14.05.2022, godz. 17:16
Modele HP EliteBook, EliteDesk i Dragonfly były dotknięte tym problemem. Doczekały się aktualizacji firmware'u.

HP naprawia ważny błąd / Fot. Mohamed M, Unsplash.com
HP wydało serię aktualizacji mających na celu usunięcie szeregu potencjalnie poważnych luk w zabezpieczeniach. Te mogłyby mieć wpływ na dużą liczbę komputerów marki.
Sprawdź: WhatsApp Web
Zobacz również:
- HP aktualizuje drukarki - koniec z zamiennikami tuszy i tonerów
- GeForce RTX 3080 w laptopie to kiepski pomysł
- Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu
Chodzi o problemy wykryte po raz pierwszy w listopadzie 2021 r., dotyczące złośliwego oprogramowania i związane z komputerami z serii EliteBook, EliteDesk oraz stacji roboczych Z1 i Z2.
Konkretnie to błędy o oznaczeniach CVE-2021-3808 i CVE-2021-3809, mające wysoki wskaźnik ważności. Mogły umożliwić hakerom uzyskanie dostępu do urządzeń ofiar i uruchomienie kodu potencjalnie pozwalającego na wykonywanie dowolnego polecenia z poziomu jądra (Kernel).
HP dostrzegło te problemy i udostępniło odpowiedni poradnik dla użytkowników. Firma zauważyła, że w systemie BIOS (konkretnie oprogramowanie układowe UEFI) niektórych komputerów "zidentyfikowano potencjalne luki w zabezpieczeniach, które mogą umożliwić wykonanie dowolnego kodu". Udostępniła więc aktualizacje oprogramowania układowego w celu złagodzenia problemów.
Producent nie wchodził w techniczne szczegóły, jeśli chodzi o potencjalne szkody, natomiast zachęcił klientów do natychmiastowego pobrania aktualizacji.
Niezależni eksperci twierdzą natomiast, że w momencie wykorzystania luki przestępca mógłby zainstalować złośliwe oprogramowanie, którego nie dałoby się usunąć nawet przy użyciu platform antywirusowych lub ponownej instalacji systemu operacyjnego.
Zobacz: PDF Joiner
Niektóre modele HP są w stanie oprzeć się takim atakom. To możliwe dzięki oprogramowaniu HP Sure Start, które jest w stanie wykryć różne zakłócenia, wyłączając hosta i zachęcając użytkowników do zatwierdzenia rozruchu systemu. Ale podkreślamy - niektóre, nie wszystkie.