Google Docs staje się coraz lepszym narzędziem

Ankiety w Google Docs? Twarda spacja? Takie rzeczy były kiedyś problem, a obecnie są na domyślnym wyposażeniu aplikacji. Ponadto doskonale spisuje się w środowisku chmurowym.

Google Docs zyskują na znaczeniu / Fot. Aly Song, Reuters

Google Docs zyskują na znaczeniu / Fot. Aly Song, Reuters

Google Docs już w 2020 r. miało aż 2 mld użytkowników. Google niezbyt często chwali się takimi statystykami, niemniej wiemy, że od pewnego czasu pakiet biurowy zmienił nazwę na Google Workspace, a w trakcie pandemii Covid-19 na pewno przybyło mu wielu nowych użytkowników.

Sprawdź: HEIC to JPG

Zobacz również:

  • Najlepsze bezpłatne alternatywy dla pakietu Microsoft (Office) 365

Jeszcze kiedy pakiet nazywał się G Suite, firma podała, że korzysta z niego 2 mld użytkowników. Javier Soltero, dyrektor G Suite, nie zdradził jednak jaki odsetek z tych osób to klienci, którzy faktycznie opłacają usługi (pakiet ma też darmową edycję). Jedynie w 2019 r. pojawiła się informaja, że 5 mln firm płaci za G Suite, natomiast w tym samym czasie z pakietu Office 365 korzystało aż 200 mln biznesów.

Google Docs to wygodna praca w chmurze

Obecnie korzystanie z Google Docs to duży komfort, ale też bezpieczeństwo. Możemy wygodnie pracować, mając dostęp do plików na dowolnym urządzeniu, jeśli tylko dysponujemy loginem Google i łączem internetowym.

Wszystkie pliki są zawsze online, w chmurze, łatwe do udostępniania współpracownikom i wspólnej pracy (wraz z dodawaniem komentarzy).

Zobacz: Translator polsko-ukraiński

Ponadto Google stale udoskonala swój pakiet. Np. czy wiesz, że korzystając z Google Chrome możesz utworzyć nowy dokument Google Docs w bardzo prosty sposób? Wystarczy wpisać w polu adresu "doc.new". Chrome automatycznie otworzy Google Docs i pozwoli na pracę nad dokumentem. W podobny sposób otworzysz np arkusz - wpisz po prostu "sheets.new", czy też prezentację - "slides.new".

Twarda spacja w Google Docs oraz ankiety

Wielu użytkowników ciągle szuka informacji o tym, jak zastosować twardą spację w Google Docs. Dla wyjaśnienia, jest to znak spacji wyglądający na ekranie tak samo, jak zwykła spacja, ale nie pozwala on na przełamywanie wiersza tekstu w danym miejscu. Znak ten stosujemy wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie w jednym wierszu dwóch ciągów znaków rozdzielonych spacją.

Najpopularniejsze w Polsce zastosowanie dla twardej spacji to oczywiście wymuszenie, aby jednoliterowe przyimki i spójniki nie pozostawały na samym końcu wiersza, co w języku polskim jest uważane za niezręczność typograficzną.

W Google Docs twardą spację wstawiamy poprzez umieszczenie znaku specjalnego. Konkretnie, w menu Wstaw wybieramy "Znak specjalny" i wybieramy ten o kodzie U+00A0 (twarda spacja).

Do Google Docs, podobnie jak innych narzędzi pakietu Google Workspace, bez problemu dodamy też ankiety. Do ich tworzenia wykorzystujemy narzędzie Google Forms (Formularze). Gotowe ankiety możemy modyfikować, a potem udostępniać współpracownikom czy klientom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200