Globalny dostawca

To ogromny rynek, na którym chcą zapewne zaistnieć wszystkie firmy telekomunikacyjne działające w Polsce. Ich zdaniem, samorządy i administracja centralna będą bowiem chciały pracować z silnymi partnerami branżowymi. Będą raczej decydować się na zakup usługi, niż prowadzenia wszystkiego we własnym zakresie. "Rozmawiamy już z klientami o tych projektach, choć jest to oczywiście długi proces. Mamy doświadczenia np. z Austrii, gdzie - wspólnie z tamtejszym resortem sprawiedliwości - wybudowaliśmy sieć Tetra" - opowiadają przedstawiciele Alcatel-Lucent. W Polsce dyskusję na temat rozbudowy teleinformatycznej moderuje zaś międzyresortowy zespół ds. programu Polska Cyfrowa.

Globalny dostawca

Jarosław Bochiński, Business Development Director, Managed Services, Alcatel-Lucent w regionie EMEA

Czy samorządy są skłonne do współpracy? Zdaniem dostawców, nie trzeba ich specjalnie do niej przekonywać. Problemem jest tylko brak takich projektów, a więc i doświadczeń jak je prowadzić w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. A nie są one proste. Wymagają nabycia dużej wiedz. Dodatkowo zaangażowane są w nie środki publiczne, a to wymusza odpowiednie regulacje. Nie ma jednak szczegółowych przepisów, ani modeli biznesowych. "Trzeba przeprowadzić kilka wspólnych projektów samorządów i dostawców, aby wszystko się dotarło" - przekonuje Jarosław Bochiński. "Choć widać różnicę w podejściu administracji, a także nieco lepszych regulacjach, które pozwalają więcej osiągnąć w tej transzy środków unijnych" - dodaje.

Było już kilka pierwszych prób budowy miejskich sieci teleinformatycznych. Przykładowo Wrocław wybudował sieć szerokopasmową przy okazji rozwoju sieci ciepłowniczej. W Toruniu zaś przeprowadzono podobny projekt przy okazji budowy sieci wodnokanalizacyjnej. Każdą z tych prób należy uznać za sukces, choć na pewno kilka rzeczy można byłoby poprawić. Zabrakło też pomysłu co potem zrobić z wybudowaną siecią teleinformatyczna.


TOP 200