GitHub zbudował w Norwegii arktyczną, niezniszczalną bazę danych

Należące do firmy Microsoft, największe na świecie repozytorium GitHub – używane przez deweloperów do projektowania i budowania aplikacji - może się pochwalić nie lada wyczynem. Zarządzający nim informatycy umieścili w ramach projektu GitHub Arctic Code Vault wszystkie aktualnie przechowywane w nim dane na dalekiej północy naszego kontynentu, w samym środku zamarzniętej norweskiej góry.

GitHub

Ta arktyczna baza danych ma zachować obraz dzisiejszego świata IT, mający w tym przypadku postać setek milionów linijek kodu oprogramowania open source - przez co najmniej tysiąc lat, tak aby przyszłe pokolenia mogły go łatwo odtworzyć.

Zespół GitHub zdecydował się utworzyć taka bazę danych głęboko pod ziemią w nieczynnej już kopalni, znajdującej się w norweskim mieście Longyearbyen (Spitsbergen, archipelag Svalbard). Projekt powstał w zeszłym roku w ramach szerszej inicjatywy Archive Program, ogłoszonej podczas firmowej konferencji GitHub Universe 2019.

Zobacz również:

Ostatni etap został zrealizowany na początku tego miesiącu. Wcześniej informatycy utworzyli we współpracy z Piql (norweska firma świadczącą usługi komputerowe) kopię wszystkich aktywnych repozytoriów publicznych przechowywanych na serwerach GitHub i zapisali ją w bazie danych GitHub Arctic Code Vault, co trwało kilka miesięcy.

Dane w ilości 21 TB (terabajtów) zostały zapisane na 186 rolkach cyfrowej, światłoczułej folii używanej do archiwizowania informacji, które zostały następnie wysłane do wspomnianego już powyżej niewielkiego – bo liczącego sobie zaledwie 2 tys. mieszkańców - miasteczka Longyearbyen.

Będą one tam leżeć obok innego bardzo ciekawego, również archiwalnego zasobu, noszącego nazwę Svalbard Global Seed Vault. To olbrzymi magazyn w którym są przechowywane są nie informacje, ale w tym przypadku fizyczne elementy, jakimi są nasiona roślin rosnących na cały świecie. Magazyn taki został utworzony w tym miejscu dużo wcześniej (bo w 2008 roku) również z myślą o tym, aby żadna z potencjalnych katastrof, jaka może nawiedzić Ziemię, nie zniszczyła bezpowrotnie flory, jaka istniała w 2020 roku na naszej planecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200