Gartner: ogromny wzrost na rynku baz danych

Bazy danych mają być ostatnią rzeczą, jaką chcą i zmieniają przedsiębiorstwa, ale - jak podaje Gartner - chmura zachęca wiele organizacji do odpowiednich aktualizacji.

Bazy danych - pora na zmianę? / Fot. Ian Battaglia, Unsplash.com

Bazy danych - pora na zmianę? / Fot. Ian Battaglia, Unsplash.com

W ostatnich latach wymyśliliśmy mnóstwo sposobów na mówienie o danych - włącznie z "ropą XXI wieku". Aby jednak przekonać się, jak ważne są dane, powinniśmy sprawdzić nie to, ile i jak o nich mówimy, ale ile na nie wydajemy - i jak te wydatki zmieniły się w czasie.

Sprawdź: iPad Air

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Efekt synergii zmienia zasady pracy z danymi

Gartner podaje, że w 2017 r. przedsiębiorstwa wydały 38,6 mld dol. na systemy zarządzania bazami danych. Obecnie to już 80 mld dol.

Dane nie są jednak o wiele ważniejsze niż dawniej. Tutaj raczej niewiele się zmieniło - ciągle mają one ogromne znaczenie dla firm. Obecnie jest ich po prostu o wiele więcej.

Jak zauważają analitycy Gartnera, bazy danych w chmurze generują teraz 39,2 mld dol. przychodów, czyli ponad 49% wszystkich przychodów z baz danych. Coraz więcej firm decyduje się na działania w chmurze, a to sprawia, że dostosowują też swoje bazy danych - a także inwestują w nowe.

Analitycy przekonują, że bazy danych w chmurze przybliżają dane do konsumentów i twórców danych, a także znacznie ułatwiają skalowanie infrastruktury niezbędnej do zasilania tego wszystkiego. Do tego mamy coraz większą łatwość zarządzania i gotowe - oto przepis na większą adopcję baz danych w chmurze.

Zobacz: Shiba Inu Coin

Nie wszyscy dostawcy skorzystali na przejściu do chmury. Gartner informuje, że np. firma Oracle spada w rankingach i obecnie znajduje się na trzecim miejscu pod względem ogólnych przychodów z baz danych. Na pierwszym jest Microsoft, a na drugim - AWS. Google z kolei potroiło wskaźnik wzrostu na tym rynku, zajmując czwarte miejsce co do wielkości dostawcy baz danych, wypierając IBM i SAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200