iPad Air 2022 - czy jest dobry do pracy?

Czy najnowszy iPad Air to dobry sprzęt do pracy? To już piąta generacja lekkich i ultraprzenośnych tabletów Apple, choć z wyglądu przypomina swojego poprzednika z 2020 r. Ceinkie, symetryczne ramki, 10,9-calowy ekran oraz przyjemna w dotyku aluminiowa obudowa.

iPad Air 2022 / Fot. Materiały własne

iPad Air 2022 / Fot. Materiały własne

Apple zapewnia jednak popiew świeżości, ponieważ dołącza do iPada Air 2022 nowy procesor - M1. Jest to lepszej jakości aparat z przodu i łączność 5G.

Zarówno iPad Air z 2022, jak i z 2020 r. mają bardzo zbliżony design i 10,9-calowe wyświetlacze. Najnowszy model ma ekran LED z obsługą technologii True Tone firmy Apple. Producent twierdzi, że ekran został odpowiednio skalibrowany pod kątem świetnego odwzorowywania kolorów. Komfort oglądania na tablecie jest bez cienia krytyki doskonały, bez względu na warunki oświetlenia. Tablet obsługuje też rysik Apple Pencil drugiej generacji, a także ma ten sam zestaw portów USB-C, głośników i skanera TouchID, co w modelu z 2020 r. Bez trudu podłączymy też klawiaturę Magic Keyboard. Główną zmianą, jeśli chodzi o wygląd, są przede wszystkim nowe wersje kolorystyczne tabletu.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznych nagród Apple Store Award
  • iPhone 14 Pro hitem sprzedażowym - co otrzyma następca?
  • Pierwszy tablet otrzymał Androida 13 - nie jest to sprzęt Google

iPad Air 2022 - świetna wydajność i kamera

Pod względem wydajności iPad Air 2022 to zdecydowanie duży upgrade. Mamy tutaj 8-rdzeniowy procesor Apple oparty na chipie Arm - M1. Jak podaje Apple, urządzenia z tym układem są nawet o 60% szybsze od poprzedników z Bionic, a dodajmy, że iPad Air z 2020 miał właśnie chip Bionic A14.

Sprawdź: Filetracker

Najnowszy Air świetnie więc spisuje się w zasadzie przy każdym zadaniu. Z drugiej strony, przy takich rzeczach jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy korzystanie z mediów społecznościowych różnica będzie niezauważalna. Jeśli więc głównie do tego wykorzystujemy iPada, na razie nie ma potrzeby aktualizacji.

Z zalet M1 skorzystamy głównie wtedy, gdy zależy nam na korzystaniu z edytorów wideo 4K, graniu w gry 3D, aplikacjach AR oraz wielozadaniowości. Wtedy nowy model faktycznie jest zauważalnie szybszy.

Kamery w iPadzie są bardzo dobrej jakości, świetnie sprawdzając się np. przy rozmowach wideo. Tylny aparat jest tej samej jakości, natomiast przedni ma teraz ultraszerokokątny moduł 12 MP i korzysta z funkcji Apple Center Stage, która śledzi i podąża za twarzą użytkownika, gdy ten się porusza. Poza tym oba iPady nagrywają wideo w jakości do 4K.

iPad Air 2022 - czas pracy na baterii

Pod względem czasu pracy na baterii niewiele się zmieniło. Oba modele pracują ok. 10 godz. na jednym ładowaniu, gdy przeglądamy na nich internet przez Wi-Fi. Jeśli używamy łączności komórkowej, czas ten skraca się o godzinę.

Do zestawu Apple dołącza 20-watową ładowarkę, zapewniając stosunkowo szybkie ładowanie.

Oprócz tego mamy do dyspozycji kilka ulepszeń. Pierwsze z nich: łączność 5G. Warto jednak zauważyć, że nie jest to mmWave 5G, więc jeśli już, to skorzystamy z pasm sub-6 GHz, jeśli te będą tylko dostępne w naszym regionie. Taka sieć będzie na pewno szybsza niż 4G LTE, ale będzie też bardziej energochłonna.

Zobacz: TPM 2.0

Drugie z ulepszeń to USB-C obsługujący zewnętrzne monitory z wyjściem 6K (w porównaniu do 4K z poprzedniego modelu). Trudno powiedzieć jak dużo osób skorzysta z tej możliwości. Sam port przesyła natomiast zdjęcia, filmy i pliki z prędkością do 10 Gb/s.

Cena iPada Air 2022 zaczyna się od 3099 zł za model Wi-Fi z 64 GB pamięci. Za wersję 256 GB zapłacimy 3899 zł. Jeśli zaś dodamy 5G, wtedy ceny rosną do 3899 zł (64 GB) i 4699 zł (256 GB).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200