Firmowy cień wykładowcy

Większość pozyskanych punktów wykładowcy wykorzystują na szkolenia merytoryczne w zakresie wybranych przedmiotów, które przeprowadzane są przez Microsoft we wrześniu, przed rozpoczęciem danego roku akademickiego. Szkolenia prowadzone są w oparciu o materiały przygotowane pod kątem dydaktyki na uczelniach wyższych, spełniających wytyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Tak naprawdę nie wymagamy od uczelni wprowadzania niczego nowego. Oferujemy im tylko dodatkową wartość za coś, co i tak już robią. Zależy nam na studentach. Zarówno na tym, aby wykształcić ich w zakresie naszych technologii, jak i na tym, by wyłowić najlepszych" - mówi Jakub Kleczkowski.

... i IBM

Analogiczny program o nazwie Inicjatywa Akademicka, również oparty na idei szkolenia wykładowców, prowadzi w Polsce IBM. Program obejmuje dziś kilkanaście największych uczelni wyższych, m.in. Politechnikę Warszawską, Akademię Górniczo-Hutniczą, Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Gdańską i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Jeśli dany przedmiot jest merytorycznie stosunkowo znany, IBM poprzestaje na przekazaniu wykładowcy odpowiednich materiałów, zarówno dla niego, jak i dla studentów. Jeśli technologia, której dotyczy wykład, jest mało znana, firma organizuje szkolenia dla wykładowców, najczęściej młodych adiunktów.

IBM wspiera prowadzenie zajęć nie tylko na wydziałach informatyki, ale również w szkołach biznesu, koncentrując się na dobrych praktykach organizacji działów IT i prowadzenia projektów informatycznych. Firma przyznała także w tym roku dwa granty na badania związane ze swoimi technologiami. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymało 11 tys. USD, a Katedra Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej - 10 tys. USD.

Desant doradców

Co ciekawe, nie tylko firmy "technologiczne" pracują nad tym, aby trafić do studentów. Współpracę z uczelniami wyższymi nawiązują też firmy doradcze, i to nie tylko te największe. Dwa z przedmiotów wchodzących w zakres studiów IT - MBA i Executive MBA - w Akademii Leona Koźmińskiego prowadzone są przez praktyków z Infovide-Matrix. "Prowadzimy zajęcia z zarządzania projektami z punktu widzenia osoby zarządzającej całym przedsiębiorstwem oraz z zarządzania informatyką, zgodnie ze zbiorami najlepszych praktyk, takimi jak COBIT i ITIL. W ten sposób w pewnym sensie kształtujemy światopogląd i standardy studentów, stanowiących już dziś kadrę działających na rynku przedsiębiorstw. Budujemy pewną płaszczyznę porozumienia" - mówi Daniel Spica, dyrektor grupy zajmującej się doradztwem organizacyjnym i zarządczym w Infovide-Matrix.

Firma prowadzi też wykłady dla studentów studiów dyplomowych. "Uczelnie są dziś otwarte i zainteresowane tym rodzajem współpracy. Trzymamy się zasady, że jeśli mamy o czymś mówić, to mówimy o tym sami, bez pośrednictwa wykładowców akademickich. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie obsługiwać zbyt wielu uczelni, ale jednocześnie mówimy o rzeczach, z którymi naprawdę mamy na co dzień do czynienia" - wyjaśnia Daniel Spica.


TOP 200