Firmowy cień wykładowcy

Firmy teleinformatyczne dają się poznać studentom już nie tylko jako fundatorzy stypendiów i praktyk, ale także jako współautorzy programów nauczania i "stajnie" najbardziej interesujących wykładowców.

Prowadzimy zajęcia z zarządzania projektami z punktu widzenia osoby zarządzającej całym przedsiębiorstwem oraz z zarządzania informatyką, zgodnie ze zbiorami najlepszych praktyk, takimi jak COBIT i ITIL.

Daniel Spica, dyrektor grupy zajmującej się doradztwem organizacyjnym i zarządczym w Infovide-Matrix

Dla studentów zdobywających wiedzę w murach uczelni dekadę temu firmy komercyjne - również te informatyczne - były bytami spoza świata akademickiego. Objawiały się podczas Targów Pracy czy Dni Kariery w charakterze - ubranych w garnitury - przedstawicieli firm wystających na tymczasowych stoiskach, gdzie można było zostawić CV w nadziei na załapanie się na pierwszy etap procesu rekrutacji lub znalezienie się w grupie tych, którym zaproponowany zostanie staż. Zdarzało się, że przedsiębiorstwa fundowały stypendia najzdolniejszym studentom, współorganizowały konferencję z udziałem znanego gościa lub współfinansowały remont i wyposażenie pracowni dydaktycznej. Jedynie incydentalnie praktycy prowadzili zajęcia na wydziałach informatyki. Dziś na takie zajęcia można natknąć się coraz częściej, i to zarówno na studiach dyplomowych, jak i podyplomowych.

Przedmioty Microsoftu...

Prawdopodobnie najbardziej zaawansowany program współpracy z uczelniami wyższymi prowadzi Microsoft. Osią współpracy jest oparty na koncepcji "wyszkolenia szkoleniowców" program IT Academy, skierowany do wykładowców. Biorąca udział w programie uczelnia deklaruje przed początkiem roku akademickiego, ile zamierza poprowadzić przedmiotów, które przynajmniej w połowie dotyczyć będą programów Microsoftu. Za każdy tego rodzaju przedmiot uczelnia otrzymuje wirtualne pieniądze, które może wymienić m.in. na szkolenia dla wykładowców, wyjazdy wykładowców i studentów na konferencje lub zdalne nauczanie.

W tej chwili w programie IT Academy bierze udział 402 wykładowców pracujących na 81 wydziałach (zdarza się, że na jednej uczelni w program zaangażowanych jest kilka wydziałów), uczących 52 tys. studentów. "Na każdej uczelni program koordynowany jest przez jednego pracownika uczelni, opiekuna IT Academy. Od niego zależy bardzo wiele. Jeśli jest w stanie zachęcić wykładowców do współpracy, w programie nauczania może pojawić się bardzo wiele przedmiotów interesujących dla Microsoftu" - mówi Jakub Kleczkowski, kierownik programu IT Academy w polskim oddziale Microsoftu. Najbardziej dynamicznie współpraca rozwija się w tym roku na Politechnice Rzeszowskiej. Największe uczelnie biorące udział w programie to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Jagielloński.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200