Facebook postawił na gry komputerowe obsługiwane przez chmurę

Korporacja zdecydowała się wreszcie oficjalnie na ten krok i wczoraj włączyła do swojej oferty darmową usługę, która pozwala użytkownikom uruchamiać w jego chmurze gry komputerowe. Oznacza to, że użytkownik nie musi pobierać samej gry ani żadnej dodatkowej aplikacji, gdyż wszystkie są obsługiwane w trybie streamingu i są ściśle zintegrowane z całym ekosystemem Facebooka.

Facebook postawił na gry komputerowe obsługiwane przez chmurę

Wszystkie gry są bezpłatne i na razie z usługi noszącej nazwę Facebook Cloud Gaming mogą korzystać osoby zamieszkujące wybrane stany USA. Mają one na początek do dyspozycji pięć tytułów: „Asphalt 9: Legends”, „PGA TOUR: Golf Shootout”, „Solitaire”, „Arthur's Tale” i „Dirt”.

Gry można uruchamiać w przeglądarkach internetowych otwieranych na desktopach oraz na urządzeniach mobilnych, ale tylko tych pracujących pod kontrolą systemu Android (brak urządzeń iOS). To kolejny przejaw wojny jaką Facebook toczy od jakiegoś czasu z firmą Apple.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Meta ułatwi życie klientom posiadającym wiele profili
  • Usługa Stadia będzie funkcjonować tylko do końca tego roku

Chodzi tu głównie o sprawę płatności za aplikacje umieszczane w sklepie AppStore i generalnie tego, że Apple chce mieć całkowitą kontrolę nad rynkiem gier komputerowych uruchamianych na jego urządzeniach.

Warto przypomnieć, że Facebook przygotowywał się na ten krok od końca zeszłego roku, to jest od momentu przejęcia hiszpańskiej firmy PlayGiga, co było postrzegane przez analityków jako część długoterminowej strategii firmy, mającej zwiększyć zainteresowanie jej platformą młodszego pokolenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200