Facebook Marketplace po włączeniu zapewnia wiele świetnych ogłoszeń

Ogłoszenia na Facebook Marketplace mogą być bardzo atrakcyjne zarówno pod względem ceny, jak i tego, co konkretnie ludzie wystawiają na sprzedaż.

Facebook Marketplace / Fot. Materiały własne

Facebook Marketplace / Fot. Materiały własne

Facebook Marketplace ma bardzo uproszczony sposób na kupowanie i sprzedaż przedmiotów online. Robimy zdjęcie np. telefonem, wgrywamy je do serwisu, przygotowujemy opis, podajemy cenę i lokalizację. I to w zasadzie tyle - możemy opublikować ogłoszenie, by następnie podzielić się nim ze znajomymi na Facebooku. Nie ma też jakichś ukrytych prowizji i kosztów. Musimy jednak upewnić się, że sprzedawane produkty są zgodne z regulaminem platformy.

Nie oznacza to jednak, że Facebook Marketplace to idealna platforma e-commerce. Ciągle ma dość spore braki i ewidentnie nie może rywalizować np. z Allegro.

Zobacz również:

  • Facebook i Instagram bez reklam, ale za dodatkową opłatą
  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Sprawdź: Tłumacz polsko-ukraiński

Wiele osób chce odebrać przedmiot osobiście, a wtedy może dochodzić do propozycji spotkań w losowych miejscach. Facebook nie zapewnia żadnej ochrony, więc spotykamy się z kupującym na własne ryzyko. Nie brakuje sytuacji, kiedy dana osoba została po prostu okradziona i kupujący okazał się oszustem. Lepiej więc spotykać się tylko w konkretnych, wyznaczonych miejscach, np. w galerii handlowej.

Brakuje też rozwiązań znanych ze sklepów internetowych. Nie tylko nie możemy za bardzo pracować nad stworzeniem i rozwojem własnej marki, ale też nie mamy dostępu do tożsamości sprzedawcy, a także brakuje ochrony kupującego. Nie ma gwarancji, że to, co kupimy, faktycznie będzie wyglądać i działać tak, jak w opisie i na zdjęciach. De facto wszystko robimy na własne ryzyko.

Jak włączyć Facebook Marketplace

Facebook Marketplace to bezpłatna usługa, która pozwala na kupowanie, sprzedawanie i wymienianie się przedmiotami - coś w rodzaju wyprzedaży garażowej, ale realizowanej online. Znajdziemy tu zarówno małe, jak i duże przedmioty, a także tanie (a nawet oferowane za darmo!) oraz drogie.

Jak włączyć Facebook Marketplace? To proste. W przeglądarce na komputerze wystarczy kliknąć ikonę Marketplace'u widoczną po lewej stronie. Jeśli nie mamy do niej dostępu, bardzo możliwe, że Facebook blokuje go z kilku powodów. Mogą to być: wiek (usługa jest dostępna dla osób, które ukończyły 18 lat), region (Marketplace jest oferowany w 50 krajach, w tym w Polsce), bieżąca lokalizacja (możemy np. mieszkać w Polsce, ale przebywać w kraju, gdzie nie ma dostępu do usługi), urządzenie (usługa nie będzie dostępna na telefonach starszych niż iPhone 5 oraz podobnych sprzętach mniej więcej z tego okresu), złamany regulamin (jeśli naruszyliśmy zasady Facebooka, serwis może zablokować nam pewne funkcje, w tym dostęp do usługi sprzedaży i zakupów).

Zobacz: ProtonMail

Samej usługi nie trzeba natomiast jakoś szczególnie "włączać". Jest ona domyślnie oferowana i dostępna z menu po lewej stronie.

Facebook Marketplace, pomimo swoich wad, to zdecydowanie atrakcyjne i warte uwagi miejsce. Ma bardzo duży zasięg i można tutaj znaleźć klientów - zwłaszcza jeśli szukamy ich lokalnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200