E-voting: za czy przeciw?

Elektroniczna urna w budowie

Szanse i zagrożenia e-votingu oraz zastosowanie oprogramowania umożliwiającego bezpieczne oraz zgodne z konstytucyjnymi wymogami przeprowadzenie elektronicznego głosowania bada prof. Mirosław Kutyłowski z Politechniki Wrocławskiej. "Bezpieczny e-voting przez Internet to istotnie nadzwyczaj trudne zadanie. Wygląda jednak na to, że da się to porządnie zrobić, to jest jako system end-to-end, w którym nie zawierzamy nikomu i niczemu" - mówi prof. Kutyłowski. Jego zdaniem może się jednak okazać, że rozwiązania tego typu mogą zawieść na przykład, gdy kryptoanaliza zrobi skok jakościowy. System bowiem może okazać się niewydolny. Wielkość niezbędnych obliczeń może uniemożliwić wprowadzenie w życie e-votingu. "Nikt nie będzie czekał np. dwie godziny, aż głos zostanie utworzony na PC" - mówi Mirosław Kutyłowski.

Polacy pokażą w Japonii platformę e-voting

Procedura głosowania przez Internet proponowana w pracy "Verifiable Internet Voting Solving Secure Platform Problem" (Mirosław Kutyłowski, Filip Zagórski, IWSEC'2007 - International Workshop on Security) oparta jest na następujących założeniach:

@ Platforma sprzętowa stosowana przez głosującego nie jest bezpieczna. W szczególności zakładamy, że wrogie oprogramowanie, które znajdzie się na nim może fałszować lub ujawniać głos...

@ Wyborca może starać się sprzedać głos. Jest to utrudnione w ten sposób, że aby być pewnym kupionego głosu kupujący powinien być osobiście obecny w trakcie procedury głosowania i kontrolować czynności wyborcy aż do momentu zamknięcia urn wyborczych.

@Dostępny jest niezależny kanał, za pomocą którego wyborca dostaje dodatkowe informacje od komisji wyborczej; kanał ten nie jest dostępny dla PC. W szczególności może być to koperta z danymi nadesłana wyborcy.

@Wyborca może upewnić się, że z dużym prawdopodobieństwem jego głos został uwzględniony w końcowych wynikach

Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest złożoność koncepcyjna - jej bezpieczeństwo jest trudne do ogarnięcia przez przeciętnego wyborcę. Idealnie, mechanizmy bezpieczeństwa powinny być na tyle proste, by mogłyby być zrozumiane przez wyborcę bez specjalnego wykształcenia matematycznego.

E-voting według jego orędowników miałby podnieść poziom wyborczej frekwencji. "Jeżeli chodzi o udział w wyborach, nie wiem po co komu wysoka frekwencja. Wysoką frekwencję to ja pamiętam i nie wiem czy chodzi o powrót do tego systemu wyborczego. Chodzi o to, aby ludzie mogli wybierać, o ile chcą. Jak nie chcą, to nie muszą. Zasadniczą zaletą e-votingu mogłoby być umożliwienie głosowania tym, którzy w istocie chcą głosować, ale z jakichkolwiek przyczyn (zdrowie, praca zawodowa, podróże służbowe) nie mogą stawić się w lokalu wyborczym" - zaznacza prof. Kutyłowski. Jego zdaniem, e-voting jest jednak nieunikniony. "W wielu krajach można już głosować listownie. E-voting może być bezpieczniejszy, a równie efektywny" - podkreśla Mirosław Kutyłowski. Niedawno profesor wykonał analizę dla Stowarzyszenia Polska Młodych, która zamierza zebrać 100 tys. podpisów pod projektem wprowadzenia głosowania elektronicznego. "Na japońską konferencję kryptograficzną IWSEC'2007 wraz z Filipem Zagórskim przygotowaliśmy prezentację Verifiable Internet Voting Solving Secure Platform Problem. Wygląda na to, że coś całkiem rozsądnego być może da się zrobić" - podsumowuje Mirosław Kutyłowski.

ZA i PRZECIW: E-VOTING

PRZECIW - Paweł Krawczyk

1.Brak bezpiecznego rozwiązania

2.Utrata przejrzystości procesu wyborów

3.Brak dobrych przykładów ze świata

ZA - Mirosław Kutyłowski

1.Znamy bezpieczne rozwiązanie, przynajmniej w teorii

2.Bezpieczeństwo e-votingu może być wyższe niż w wyborach tradycyjnych

3.Głosowanie na odległość (listowne) jest potrzebne i sprawdza się na świecie, w dobrze zrobionym e-votingu możemy być pierwsi na świecie

Zobacz także:

Wybory w czasie rzeczywistym - tegoroczna wizualizacja wyników

Głosowanie elektroniczne - opinia Instytutu Spraw Publicznych

Wybory 2007: Platforma gotowa - system obsługujący polskie wybory

Kiedy zagłosujemy przez internet? - prognozy z roku 2005

Pozostałe artykuły związane z wyborami m.in. przykłady elektronicznego głosowania w Estonii, Brazylii...

https://www.computerworld.pl/wybory/


TOP 200