Dzwonią z 618851999? A może kierunkowy 41? Uwaga na oszustów

W listopadzie wielu Polaków otrzymywało połączenia z numeru 618851999. Dzwoniący podawał się za konsultanta banku Santander, natomiast w rzeczywistości była to próba wyłudzania danych.

Uwaga na podejrzane telefony / Fot. Priscilla Du Preez, Unsplash.com

Uwaga na podejrzane telefony / Fot. Priscilla Du Preez, Unsplash.com

W tym roku mieliśmy do czynienia z dużym wzrostem oszukańczych telefonów. W listopadzie popularnym numerem, który wydzwaniał do wielu Polaków był 618851999. Po odebraniu słychać było damski głos i jeśli ktoś ma już doświadczenie z takimi telefonami, mógł w miarę szybko wyłapać, że są to przygotowane, odtwarzane sekwencje. "Konsultantka" banku miała dość robotyczny głos i zdecydowanie nie brzmiała naturalnie.

W bazach, w których można sprawdzać numery telefonów, wspomniany 618851999 miał negatywne opinie. Jednocześnie użytkownicy podawali, że konsultantka próbowała wyłudzać dane osobowe i logowania.

Zobacz również:

  • Matowa folia na ekran - użyteczne akcesorium czy zbędny gadget?

Co ciekawe, Santander nie ma takiego numeru w bazie, za to korzysta z bardzo podobnego. Numer banku to 618119999.

Sprawdź: Opera GX

Biuro prasowe banku informowało, że wyświetlany numer telefonu lub nawet nazwa banku nie są gwarancją, że połączenie jest prawdziwe. Dlatego zawsze, jeśli coś wydaje się podejrzane, albo gdy konsultant chce od nas podawania danych, należy się rozłączyć i samodzielnie zadzwonić do banku.

Kierunkowy 41 - uwaga na oszustwa

Bardzo często internauci chcą też sprawdzać, co kryje się za numerem kierunkowym 41. Podobnie jak powyżej, w tym przypadku również często chodzi o oszukańcze, fałszywe połączenia.

Zobacz: Aplikacja Kwarantanna

Jest co najmniej kilka numerów telefonów, które korzystają z kierunkowego 41 i są już zweryfikowane jako "oszustwo". Konkretnie:

  • 41 336 71 99
  • 41 336 71 01
  • 41 336 71 22

Uwaga na takie połączenia, bo nierzadko są to próby wyłudzania danych. Oszuści wykorzystują różne metody, od "na policjanta" czy "wnuczka", po prośbę o instalowanie konkretnych aplikacji do zdalnego dostępu do komputera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200