Dziesięć Radeonów HD2000 z DX10

CrossFire bez kabli

Silnik scalający obraz z kilku kart pracujących w trybie CrossFire został wbudowany w procesor. Nie ma już potrzeby łączenia dwóch współpracujących ze sobą kart zewnętrznymi, specjalnymi kablami. Karty są też przygotowane do jednoczesnej współpracy z większą ilością procesorów (np. 4 karty jednocześnie). Wprowadzono też nowy algorytm AFR (tworzenie obrazu z dwóch klatek generowanych przez 2 procesory jednocześnie). Ma on automatycznie uruchamiać się w momencie gdy karty uznają, że da on najlepsze efekty podczas wieloprocesorowej obróbki grafiki 3D. Karty pracujące w trybie CF będziemy łączyli wewnątrz obudowy mostkami zbliżonymi do znanych z SLI.

Blu-ray i HD DVD na każdym komputerze

Całkowicie przerobiono sekcję wideo odpowiedzialną m.in. za sprzętowe wsparcie dekodowania wideo. Składa się ona z dwóch procesorów - UVD i AVP. Dumą AMD jest nowy procesor wideo o nazwie UVD (Unified Video Decoder). Układ ten został przystosowany do dekodowania filmów HD. Bez problemu radzi sobie z materiałem o bitrate dochodzącym do 40 Mb/s, a co ciekawe jest to pierwszy procesor tego typu dokonujący wszelkich operacji dekodowania samodzielnie, tylko z minimalną pomocą CPU. Dekoduje zarówno materiał H.264/AVC jak i VC-1. Do tej pory procesory AVIVO nie wspomagały sprzętowo przetwarzania strumienia wideo i dekodowania entropicznego. UVD dekoduje używane przez H.264 schematy kodowania CAVLC (Context Adaptive Variable Lenght Coding) i CABAC (Contex Adaptive Binary Arithmetic Coding), których obliczeniami zajmował się wcześniej procesor. W nowym AVIVO HD, całość tych zadań realizuje procesor UVD. Oczywiście realizuje on także funkcje poprawy jakości obrazu HD, takie jak usuwanie przeplotu z wyostrzeniem krawędzi, precyzyjne skalowanie oraz korekcję barw.

Jakie są praktyczne zalety procesora UVD? Przede wszystkim wspomniane już odciążenie procesora od prawie wszystkich operacji związanych z dekodowaniem wideo. Dzięki temu filmy HD można będzie oglądać nawet na wolniejszych komputerach i notebookach. Niewielkie obciążenie procesora (przy filmie FullHD zaledwie 5-7% !!!) skutkuje niewielkim zużyciem energii przez komputer, a więc w przypadku notebooków dużo dłuższą pracą na baterii. W procesor UVD wbudowano też układ obsługujący zabezpieczenia HDCP. Uwaga UVD nie jest obecny w najwydajniejszym procesorze nowej serii HD 2900 XT? Czemu, AMD twierdzi, że karta ta znajdzie się w komputerach z odpowiednio wydajnymi procesorami i dodatkowe sprzetowe wsprarcie nie będzie tu potrzebne. My jesteśmy innego zdania i nie wiemy czemu UVD nie znalazło się w topowej wersji GPU.

Dziesięć Radeonów HD2000 z DX10

Pasywnie chłodzony Radeon HD 2400 PRO to gratka dla tych, którzy na bazie komputera, niskim kosztem chcą zbudować odtwarzacz Blu-ray i HD DVD. Procesor UVD sprzętowo dekoduje materiał H.264


TOP 200