Dyski twarde 1 TB potanieją. Ceny zaskoczą w 2023

Eksperci twierdzą, że dysk twardy o pojemności 1 TB może w 2025 r. kosztować ok. 10 dol. Jak to możliwe?

Dyski twarde potanieją / Fot. Blackblaze

Dyski twarde potanieją / Fot. Blackblaze

To dobra wiadomość. W czasach, kiedy wszystko drożeje, a inflacja nie chce odpuścić, wiele komponentów wyraźnie zdrożało. W świecie pamięci masowych może jednak dojść do obniżek. Dysk twardy 1 TB za 10 dol.? Firma Blackblaze przekonuje, że taka cena będzie możliwa, a nawet uważa, że ceny dysków twardych będą spadać jeszcze bardziej. To z kolei oznacza dobre wieści zarówno dla firm, jak i użytkowników indywidualnych.

Dyski twarde są oczywiście mniej wydajne i responsywne niż nośniki SSD, ale na pewno nadal świetnie nadają się do przechowywania danych i pełnienia funkcji archiwum.

Zobacz również:

  • Windows 11 zauważalnie zwolnił - to wina błędu dysków SSD

Dysk twardy 1 TB potanieje

Blackblaze szacuje, że do 2025 r. ceny dysków twardych osiągną rekordowo niski poziom 0,01 dol. za gigabajt. To oznacza, że cena dysku o pojemności 1 TB wyniesie ok. 10 dol. Firma ma też odpowiednie dane na poparcie swoich przewidywań.

Sprawdź: HEIC to JPG

Firma przekonuje, że w 2009 r. płaciła za 1 GB ok. 0,11 dol., powołując się na dane sprzedażowe. Wtedy zakupiła też ponad ćwierć miliona dysków twardych o pojemności do 16 TB, z planami składania zamówień na 18, 20, a nawet 22 TB, kiedy ceny przy zakupie hurtowym spełnią jej oczekiwania.

Dyski twarde 1 TB potanieją. Ceny zaskoczą w 2023

Ponadto Blackblaze dodaje, że używa dysków PMR/CMR w przeciwieństwie do SMR, które mogą być jeszcze tańsze. Jeśli chodzi o SMR, dyski te zwykle są znacznie wolniejsze.

Zobacz: Autoclicker

Choć mamy za sobą pandemię, z danych Blackblaze wynika, że w okresie od 2017 do listopada 2022 r. ceny dysków twardych spadły o 56%. Szersze spojrzenie na trendy pokazuje znaczne spadki cen we wcześniejszych latach i choć wykres wydaje się stabilizować, to jednak jest jeszcze miejsce na dalsze obniżki cen.

To nie wszystko. Dyski SSD również mają potanieć. Analitycy Trendfocus twierdzą, że ceny dysków SSD spadną nawet o połowę i stanie się to mniej więcej w czerwcu 2023 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200