Dylematy mobilnego sprzedawcy

Niekiedy handlowiec jest na tyle mobilny, że wygodniej jest mu pracować nie z laptopem, ale ze znacznie lżejszym tabletem lub telefonem. Problemem staje się wtedy połączenie z drukarką fiskalną, gdyż zazwyczaj nie ma możliwości użycia standardowego kabla. Wyjściem jest wykorzystanie interfejsu bluetooth - w sprzedaży są specjalne drukarki fiskalne obsługujące bluetooth i posiadające zasilanie bateryjne. Dla telefonów klasy smartphone z systemem Windows Mobile 6.5 można kupić sterowniki dla drukarki Bluetooth, dostępne są też moduły drukowania do portu drukarki z telefonów BlackBerry oraz tych z systemem Android. Można także wykorzystać drukowanie bezprzewodowe za pomocą Wi-Fi. Opracowanie takiej aplikacji wymaga przygotowania obsługi interfejsów, ale jest to bardzo sprawne i lekkie rozwiązanie, które może łatwo przenieść sprzedaż fiskalizowaną w dowolne miejsce.

Gdy trzeba wydrukować fakturę

Sprzedaż wiąże się nie tylko z fiskalizacją, ale także z drukowaniem faktur. Jeśli urządzeniem mobilnym jest laptop, działa tu standardowe oprogramowanie, takie samo jak w siedzibie firmy. W przypadku palmtopów lub telefonów klasy smartphone, pojawiają się problemy z użyciem drukarek łączonych interfejsem USB lub równoległym. Najlepiej działa wtedy połączenie bezprzewodowe (Wi-Fi) do drukarek z tym samym interfejsem.

Najprościej zrealizować to z telefonów z systemem Symbian, gdyż w większości nowszych telefonów dołączono oprogramowanie obsługujące popularne drukarki HP, potrafi ono drukować do urządzeń z interfejsem Bluetooth, Wi-Fi, w tym także bezpośrednio do modułu JetDirect. Dla telefonów z systemem Android oraz z iPhone’ów dostępne jest komercyjne oprogramowanie HP PrinterShare, które potrafi połączyć się bezpośrednio do drukarki sieciowej dostępnej via Wi-Fi. W odróżnieniu od sprzedaży fiskalizowanej, wydruk faktury można ponowić w razie potrzeby. W przypadku drukarek laserowych problemem może być zapotrzebowanie na energię elektryczną przez moduł utrwalający, dlatego często wykorzystuje się drukarki atramentowe, igłowe lub termiczne.

Wystawienie faktury wiąże się z powstaniem pewnych zapisów w systemie ERP firmy. Muszą być one synchronizowane do głównego systemu albo sprzedawca musi pracować online. To pierwsze rozwiązanie ma zaletę, gdyż umożliwia drukowanie faktur i prowadzenie sprzedaży także bez połączenia, drugie zapewnia pełną kontrolę sprzedaży z centralnej aplikacji. Każdy z modeli wprowadza pewne ograniczenia, które należy uwzględnić przy wyborze aplikacji.

Jak przesłać dane

Sprzedawca mobilny, nawet jeśli nie pracuje online, co pewien czas musi połączyć się z siedzibą firmy, by synchronizować dane. Jeszcze kilka lat temu przeważał model okresowej synchronizacji w oddziale firmy lub w innym miejscu, gdzie jest dostępne połączenie szerokopasmowe, obecnie wykorzystuje się sieć komórkową. Modem GPRS/EDGE jest standardowym wyposażeniem wszystkich telefonów klasy smartphone, jest to nieduże urządzenie powszechnie wykorzystywane przy laptopach.

Aby niezawodnie i bezpiecznie przesyłać dane między sprzedawcą a centralną bazą firmy, należy zaimplementować zabezpieczenia kryptograficzne w wirtualnych sieciach prywatnych albo skorzystać z usługi operatora komórkowego. Własny VPN umożliwia skorzystanie z oferty dostępu bezprzewodowego różnych operatorów komórkowych, ale wymaga wykorzystywania odpowiedniego sprzętu i oprogramowania - to podnosi koszty wsparcia technicznego. Usługa transmisji danych w dedykowanym kanale cyfrowym zarządzanym przez operatora jest bardzo wygodna dla firmy i spora część przedsiębiorstw z niej korzysta.


TOP 200