Dwa łyki pedagogiki

Wzbogaceniem wykładu może być zastosowanie różnych form realizacji. Najprostszą jest wykład, podczas którego wykładowca prezentuje wiedzę. Innymi, często spotykanymi, są praca samodzielna i grupowa, polegające na wykonywaniu poleceń wykładowcy - samodzielnie lub w grupach. Podczas kursów komputerowych częściej spotykaną formą jest praca grupowa, w związku z ograniczoną liczbą komputerów i stosowaniem metody „dwóch słuchaczy - jeden komputer”.

Ważne jest określenie celów, jakie zamierza osiągnąć wykładowca po zakończeniu określonego etapu szkolenia. Kolejne etapy logicznie z siebie wynikają, dlatego opanowanie poprzednich jest konieczne dla zrozumienia następnych. Kończąc kolejne etapy szkolenia, należy więc sprawdzać wiedzę osób szkolonych, zabezpieczając się przed zaległościami.

Mimo zastosowania opisanych metod, łatwo popełnić błędy, które obniżają wartość prowadzonego szkolenia. Najczęstszymi błędami popełnianymi podczas szkoleń są „tłumaczenie nieznanego nieznanym”, przyjęcie zbyt szerokiego zakresu wiedzy oraz zbyt szybkie tempo wykładu.

Pierwszy błąd polega na odwoływaniu się podczas wykładu do definicji, które nie są znane słuchaczom. Przed rozpoczęciem wykładu należy więc określić, np. metodą swobodnej rozmowy, stan wiedzy słuchaczy. Pozwoli to dobrać poziom przekazywanej wiedzy do poziomu słuchaczy.

Trzeba podkreślić, że proces nauki jest nużący i dość szybko wyczerpuje możliwości percepcji słuchaczy. Z tego powodu należy obserwować kursantów, a po dostrzeżeniu objawów zmęczenia, przerwać wykład i zorganizować przerwę. Warto także stosować sprawdzoną przez polityków metodę, rozluźniając słuchaczy opowiedzianą od czasu do czasu dykteryjką - oczywiście ze świata informatyki i najlepiej na temat. Konstruując wykład, warto też przeanalizować jego treść i ułożyć na przemian trudne i łatwe fragmenty.

Organizacja szkoleń

Ostatnim etapem jest przygotowanie szkolenia. Przede wszystkim należy ustalić termin i godzinę, najdogodniejszą dla wszystkich słuchaczy. Ustalając ją, trzeba jednak pamiętać o wymogach wykładu, np. przewidywanym czasie trwania. Warto także pamiętać, że słuchacze zmęczeni, gorzej przyswajają wiedzę, dobrze więc rozpoczynać zajęcia przed południem.

Bardzo ważne jest przygotowanie miejsca przeprowadzenia szkolenia. W większości firm są sale konferencyjne, które doskonale nadają się do tego celu. Z reguły wyposażone są w ekrany, gniazdka zasilające i sieciowe, żaluzje w oknach, wygodne meble. Należy jednak pamiętać, że salę konferencyjną trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować. Warto także wpisać coś więcej niż np. „informatycy”, ponieważ zarząd firmy może taki zapis zlekceważyć. Lepiej wpisać: „informatyczne szkolenie działu księgowości”.

Jeśli szkolenie ma trwać kilka godzin, warto pomyśleć o przygotowaniu kawy i herbaty, oraz o palaczach, którzy będą chcieli od czasu do czasu wyjść na papierosa. Trzeba także przewidzieć przerwę na posiłek, najlepiej ciepły, regenerujący umysł i ciało.


TOP 200