Dlaczego MPLS odniósł sukces?

Wyższe cele

Technologia MPLS umożliwia świadczenie usług według zawieranych umów SLA (Service Level Agreement) z gwarantowanym poziomem obsługi QoS.

Obecnie pozycja abonenta w stosunku do operatora, który nie wywiązuje się z umowy (np. nie zapewnia uzgodnionej wcześniej przepustowości) jest raczej słaba, gdyż abonent może najwyżej zmienić operatora, a i to nie zawsze jest proste bądź zbyt kosztowne. Umowa SLA pozwala na wprowadzenie kar umownych, płaconych przez operatora w sytuacji, gdy rzeczywiste parametry sieci są gorsze od deklarowanych. Już samo wprowadzenie umów SLA i wirtualnych sieci prywatnych stanowi długo oczekiwaną rewolucję na polskim rynku usług operatorskich.

Dlaczego MPLS odniósł sukces?

Aplikacje z MPLS

Wdrożenie wirtualnych sieci prywatnych MPLS powoduje zmiany w sposobie współpracy przedsiębiorstw. Obecnie obserwuje się tendencję do zacieśniania współpracy partnerów handlowych poprzez integrację ich systemów informatycznych i automatyzację wymiany danych między nimi. Pewną barierą ograniczającą ten proces jest obawa przed podsłuchem, wyciekiem poufnych informacji czy nawet zakłócaniem transmisji i wprowadzaniem do niej fałszywych danych. Sieci MPLS usuwają te bariery, dzięki znacznie wyższemu poziomowi bezpieczeństwa. Będzie to stanowić kolejny impuls do integracji systemów, a co za tym idzie - obniżenia kosztów i zwiększenia efektywności obsługi.

Długoterminowym celem w rozwoju usług operatorskich jest wyeliminowanie zależności i ograniczeń między miejscem pobytu pracownika a dostępem do danych i usług sieciowych. Korzystanie z internetu, wprowadzenie telefonów komórkowych czy sieci MPLS - stanowią znaczący krok w realizacji wyznaczonego celu. Niektórzy operatorzy już przymierzają się do realizacji tej wizji, oferując usługi roamingu VPN na podobnej zasadzie, jak obecnie są przekazywane rozmowy w sieciach komórkowych GSM. Dzięki temu za kilka lat pracownik z komputerem przenośnym będzie miał za pośrednictwem bezprzewodowych sieci lokalnych z MPLS niemal identyczne warunki pracy zarówno w biurze, jak i domu, w hotelu czy na lotnisku.

10 powodów popularności MPLS

Powodzenie, jakim obecnie się cieszy protokół MPLS, skłoniło autorów standardu do podsumowania korzyści wynikających ze stosowania tej usługi. Na zorganizowanym przez grupę roboczą IETF panelu dyskusyjnym z okazji 12 rocznicy istnienia rozwiązań MPLS, przedstawiono kilka tez, które - według autorów - przyczyniły się do niezwykłej popularności protokołu zarówno wśród operatorów, jak i użytkowników. "Protokół MPLS jest jednym z naszych największych sukcesów" - powiedział na spotkaniu Loa Andersson, przewodniczący IETF MPLS Working Group i główny architekt sieci MPLS szwedzkiego Instytutu Badań Acreo AB. Zaskakującym wnioskiem był fakt, że wzrost wdrożeń MPLS dokonuje się kosztem tradycyjnych i dobrze jak dotychczas działających aplikacji w technologiach Frame Relay czy ATM.

1. MPLS stanowi rozszerzenie IP

Od 1990 r. nadzieją światowej komunikacji był asynchroniczny protokół ATM, stosowany praktycznie w każdej sieci szkieletowej i stanowiący podstawowy element technologii komunikacyjnych. Był powszechnie użytkowany do czasu, kiedy w 1995 r. pojawił się internet z protokołem IP. Od tego momentu komunikacyjna gwiazda ATM zaczęła przygasać, jako że operatorzy szybko skierowali swe zainteresowanie i wysiłki w nowym kierunku. W rezultacie protokół IP stał się niezwykle popularny nie tylko w przekazach długodystansowych. Zwłaszcza że już rok później grupa naukowców IETF zaczęła poszukiwać sposobów przestawiania aplikacji zorientowanych na ATM - na bardziej efektywne transmisje w technologii "over IP". Operacja ta udała się dzięki opracowaniu w 1997 r. przez IETF Working Group protokołu z etykietowaniem MPLS. Według specjalistów był to bardzo rozsądny i ekonomicznie uzasadniony krok, żeby wcale nie walczyć z protokołem IP, lecz wykorzystać jego zalety i włączyć go do ulepszonej postaci jako MPLS, mającej teraz najlepsze cechy ATM i IP.


TOP 200