Dlaczego MPLS odniósł sukces?

8. Ma zróżnicowane QoS dla aplikacji

Obecnie sieci muszą świadczyć zróżnicowane usługi - od zwykłego przenoszenia głosu czy danych do usług multimedialnych - a wiadomo, że mają one odmienne wymagania. Jedne są wrażliwe na opóźnienie, inne na utratę danych, a jeszcze inne na zmienność opóźnienia w dostarczaniu treści. Zagwarantowanie odpowiedniej jakości QoS (Quality of Service) dla poszczególnych usług jest więc kluczowym wymaganiem dla poprawnie realizowanej usługi i taką funkcję zapewnia protokół MPLS. Klasyfikację ruchu umożliwia protokół MPLS VPN - czego nie potrafi zwykły IP, gdyż nie ma mechanizmów zabezpieczających przed przeciążeniami, a więc nie może dostarczać usług o gwarantowanej jakości.

Dlaczego MPLS odniósł sukces?

Tunelowanie w MPLS

Podział na klasy umożliwia operatorom obniżenie cen usług podstawowych i dotarcie w ten sposób do szerszej grupy klientów, a bardziej wymagającym użytkownikom gwarantuje lepsze parametry pracy sieci za dodatkową opłatą. W MPLS zwykle wyróżnia się trzy takie klasy:

Pierwsza (transmisja w czasie rzeczywistym) - stosowana przede wszystkim do transmisji głosu i wideo;

Druga (transmisja o jakości biznesowej bez strat pakietów, ale z możliwym opóźnieniem) - używana przy obsłudze krytycznych aplikacji biznesowych oraz do sterowania przedsiębiorstwem bądź w systemach zarządzania łańcuchem dostaw;

Trzecia ("w miarę możliwości") - wykorzystywana w pozostałych aplikacjach, takich jak: poczta elektroniczna, WWW, transmisja plików itp.

9. Integruje się z siecią optyczną

Rosnące zapotrzebowanie na szerokość pasma powoduje, że sieci szkieletowe MPLS stają się obecnie medium optycznym, w którym wykorzystuje się technikę realizacji "IP over WDM", w zmodyfikowanej postaci jako MPλS. Funkcję tradycyjnej etykiety MPLS w systemie DWDM pełni wtedy długość fali lambda. Oznacza to, że podczas wejścia strumienia do sieci DWDM ruch jest kierowany w zależności od miejsca przeznaczenia falą o odpowiedniej długości lambda. Kolejne przełącznice optyczne są tak skonfigurowane, aby kierować ruch fal o ustalonej długości do określonych portów wyjściowych. Taka struktura ma pewne ograniczenia, gdyż aby uniknąć kolizji, dwóm różnym wejściom nie można przyporządkować jednego wyjścia. Uogólnieniem techniki przełączania etykiet na inne technologie zwielokrotnienia jest system GMPLS (Generalized MPLS), który wykorzystuje zalety zarówno MPLS, jak i MPλS, zapewniając w rezultacie pełną przezroczystość ruchu klientowi końcowemu. Te cechy dobrze rokują na przyszłość wszelkim instalacjom z MPLS.

10. MPLS jest dostosowany do wymagań

Ważnym elementem technologii MPLS jest możliwość uwzględnienia firmowych ograniczeń natury technicznej lub strukturalnej. Oznacza to, że można tak usługę "przykroić", aby maksymalnie wykorzystać sprzęt już działający w przedsiębiorstwie. Rzeczywistą sieć tworzy się modułowo, co pozwala bez kłopotów podłączać kolejny oddział czy departament, a zakres wymagań użytkownika określa porozumienie SLA (usunięcie awarii czy rekompensata). Precyzuje ono sposób i rodzaj usług operatora zgodnie z wymaganiami klientów. Dzięki zastosowaniu specjalnego znakowania przesyłanych pakietów danych, ich transport można starannie zaplanować, tak, aby informacje trafiały dokładnie do tego, do kogo powinny i w ściśle zdefiniowanym przedziale czasowym.

Mariusz Kasprzak, kierownik Zespołu Rozwoju Biznesu EXATEL SA
Mówiąc dzisiaj o sukcesie MPLS warto zaznaczyć, że EXATEL jako pierwszy w kraju zdecydował się na wdrożenie tej rewolucyjnej na owe czasy technologii, którą to decyzję podjęto w wyniku bacznej obserwacji trendów produktowych i technologicznych. Należą do nich: wzrost znaczenia protokołu IP jako mechanizmu transportowego dla danych użytkownika, procesy konwergencji usług, rosnące zapotrzebowanie na usługi realizacji sieci prywatnych WAN wśród klientów biznesowych, jak również prognozy znaczącego wzrostu wielkości ruchu przesyłanego przez sieci telekomunikacyjnie. Kiedy wielu analityków broniło wizji homogenicznej i wszechobecnej technologii ATM, "postawienie na IP" w sieci szkieletowej było ruchem odważnym i jak pokazał rynek, zdecydowanie słusznym. Implementacja MPLS umożliwiła spółce efektywną odpowiedź na ww. zjawiska, poprzez rozpoczęcie oferowania usług wirtualnych sieci prywatnych bazujących na IP.

Usługa IP VPN realizowana z wykorzystaniem MPLS, jest doskonałą metodą pozwalającą nie tylko spełnić, ale i kreować wysokie wymagania klientów w zakresie m.in. jakości i bezpieczeństwa przesyłanych danych, zarówno standardowych (Internet/intranet, FTP, e-mail), także istotnych aplikacji biznesowych (ERP, CRM, bazy danych, dedykowane systemy branżowe), jak i aplikacji wymagających czasu rzeczywistego (głos, wideo). Jest dedykowana firmom wielooddziałowym i niezastąpiona w przedsiębiorstwach, których działalność wymaga sprawnej, szybkiej i bezpiecznej komunikacji pomiędzy wszystkimi lokalizacjami. EXATEL traktuje IP VPN jako bazę do rozwoju i oferowania klientom biznesowym nowoczesnych, zintegrowanych i konwergentnych usług dodanych w koncepcji "All-IP". Bardzo ważną cechą MPLS, oprócz mechanizmu wspierania różnej jakości usług (QoS) oraz klas usług (CoS), jest łatwa skalowalność i zarządzenie siecią.

Z technicznego punktu widzenia: nasza sieć IP/MPLS EXATEL jest zbudowana z 16 dużych węzłów sieci transmisji danych, służących do realizacji funkcji szkieletowych i do agregowania ruchu klientów oraz węzła sieci przeznaczonego do wymiany ruchu z operatorami globalnymi. W sieci działającej na routerach Cisco GSR 12000, ESR 10000, 7200VXR, wykorzystujemy MPLS wyłącznie jako technologię szkieletową, a urządzenia szkieletowe MPLS nie są widoczne dla produktów u klienta. Usługę transmisji danych, w oparciu o technologię MPLS, oferujemy nie tylko w kraju, ale i za granicą (w kontekście podpisanej niedawno umowy z BT Global Services).


TOP 200