Dla pracowitych pasjonatów

Bez pracy nie ma... doświadczenia

Na uczelniach poznajemy nie tylko najnowsze technologie, czasem brakuje umiejętności praktycznych, ale nie powiedziałbym, że to jest do końca złe. Studia nie są od tego, aby ukształtować człowieka gotowego od razu do pracy.

Paweł Kurek, absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, obecnie właściciel firmy SURE IT

W branży IT wyjątkowo dużo zależy od zaangażowania i samokształcenia. "Bariera wejścia na rynek pracy IT dla konsultanta, programisty czy informatyka jest stosunkowo niewielka. Szczególnie dla pasjonatów, którzy mają dużą chęć uczenia się" - uważa Grzegorz Turniak. Pasja i pracowitość potrzebne są tym bardziej, że na polskich uczelniach (i nie jest to tylko specyfika kierunków technicznych) brakuje zajęć praktycznych, które pozwoliłyby studentom zdobyć doświadczenie. "Polskie uczelnie, z których rekrutujemy pracowników to głównie Politechnika Warszawska i WAT. Te szkoły dają im solidne fundamenty. Studentom bądź absolwentom brakuje jedynie doświadczenia, a nie umiejętności" - zauważa Aneta Krzyżewska z firmy Connectis. "Często zdarza się więc tak, że zatrudniamy osoby, które po trzech latach dziennych studiów zaczynają pracę i studiują zaocznie. To pozwala im zdobyć wymagane doświadczenie i są dla nas wtedy atrakcyjnymi pracownikami" - dodaje.

Zdaniem ekspertów, udział w uczelnianych projektach, praktyki czy praca - nawet dorywcza lub w niepełnym wymiarze godzin - pozwala zdobyć studentom szczegółową wiedzę, której nie uczą na uczelniach oraz zdobyć niezbędne umiejętności, np. zarządzania projektami, komunikowania się, interpersonalne czy też umiejętności z zakresu zarządzania i biznesu. To niezwykle potrzebne uzupełnienie akademickiej wiedzy. A czas spędzony na uczelni warto wykorzystać także pod innymi względami. "Studiując warto poznawać ludzi, szukać inspiracji. Zdarzają się bowiem wybitni wykładowcy, którzy potrafią zainspirować i zainteresować przedmiotem czy tematem, który z pozoru wydaje się nieciekawy lub o którym wcześniej się nie myślało" - zauważa Monika Rosińska. "To może otworzyć wiele ciekawych drzwi" - dodaje.

Więcej o studiach informatycznych i pokrewnych, porównanie kierunków na rok akademicki 2009/2010 oraz rynku pracy dla informatyków w Raporcie Specjalnym "Gdzie na studia IT".


TOP 200