Data center jako źródło ogrzewania dla domów

Po co generować jeszcze więcej ciepła, skoro mamy już jego nadmiar? Centra danych firm technologicznych mogą wkrótce ogrzewać nasze domy.

Ogrzewanie z data center? Czemu nie! / Fot. Evening_tao, Freepik.com

Ogrzewanie z data center? Czemu nie! / Fot. Evening_tao, Freepik.com

Rosną obawy związane z emisjami, zwłaszcza w kontekście ESG. Do tego są też wyzwania związane z dostawami energii z innych krajów, co sprawia, że wiele krajów europejskich zwraca się po wsparcie do istniejących technologii do ogrzewania domów i biur.

W Europie znajdziemy wiele data center, prowadzonych przez ogromne firmy technologiczne. Te zużywają ogromne ilości energii do chłodzenia gorących komputerów i serwerów.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych

Sprawdź: Devil Torrent

Gigantyczna ilość ciepła, wytwarzanego jako produkt uboczny naszych stale rosnących baz danych, zwykle jest rozpraszana przez stosowanie klimatyzatorów lub wież chłodniczych. To oznacza jednak, że generowane ciepło jest marnowane.

Tymczasem okazuje się, że coraz więcej centrów danych wykorzystuje nadmiar ciepła do ogrzewania domów i budynków.

Ogrzewanie z data center

W Danii firma Meta odzyskuje nadmiar ciepła ze swojego centrum danych Odense już od 2020 r. Ma nadzieję, że w 2023 r. będzie w stanie ogrzać w ten sposób równowartość 11 tys. domów.

Microsoft, Apple i Amazon zaczęły już planować podobne działania, a Alphabet (Google) również zobowiązał się do zbadania związanych z tym możliwości.

Zobacz: ProtonMail

Dziesięć holenderskich centrów danych jest już podłączonych do systemów ciepłowniczych, które rozprowadzają nadmiar ciepła do pobliskich domów i budynków, a kolejne 15 jest w przygotowaniu.

Wykorzystanie data center do ogrzewania domów ma wiele zalet. Zmniejsza zapotrzebowanie na paliwa kopalne, które są zwykle wykorzystywane do ogrzewania w Europie. Istnieje też potencjał zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, ponieważ centra danych są już często zasilane z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa.

We Francji i Danii rządy krajowe i lokalne wprowadziły zachęty podatkowe do mądrzejszego wykorzystania nadmiaru ciepła, podczas gdy niektóre pozwolenia na budowę wymagają odzyskania dodatkowego ciepła.

Oprócz ogrzewania domów centra danych są również wykorzystywane do ogrzewania szklarni, co pozwala rolnikom uprawiać rośliny przez cały rok.

Dane ogrzeją nas zimą

W Szwecji, dzięki współpracy polityków i firm IT, działa inicjatywa o nazwie Stockholm Data Parks, której celem jest ogrzewanie domów za pomocą ciepła odpadowego generowanego przez miejskie centra danych.

W czasie gdy wojna na Ukrainie i ceny gazu sprawiły, że wielu konsumentów jeszcze bardziej obawiało się zimy, możliwości programu wyglądały (i nadal wyglądają) obiecująco.

Według think tanku Energy Innovation największe centra danych produkują ponad 100 MW energii, co wystarczy do zasilenia 80 000 domów. Obecnym celem Stockholm Data Park jest zaspokojenie 10% całego zapotrzebowania Sztokholmu na ogrzewanie do 2035 r. I to właśnie z danych!

Inne przykłady? W Holandii firma o nazwie Switch Datacenters ograniczyła zależność od gazu ziemnego, zastępując generatory gazu ogrzewaniem z centrów danych. Według CEO Gregora Snipa, dzięki temu systemowi 97% ciepła z serwerów może być dostarczane do domów i biur.

System działa przy użyciu bezpośredniego chłodzenia cieczą w celu odprowadzania ciepła z serwerów. Nadmiar ogrzanej wody z tego procesu jest następnie przesyłany do domów.

"Wierzymy, że centra danych z tego typu rozwiązaniami pomogą miastom w niedalekiej przyszłości osiągnąć cele neutralności pod względem emisji CO2 w zrównoważony sposób" - mówi Snip.

Po ciepło do data center?

Data center jako źródło ogrzewania dla domów

Wykorzystanie centrów danych do ogrzewania domów i budynków staje się coraz bardziej popularne w Europie i oczekuje się, że w nadchodzących latach będzie się rozwijać.

Jest to opłacalny i przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania domów i innych budynków oraz pokazuje, na ile sposobów można wykorzystać technologię, aby sprostać niektórym z ostatnich wyzwań, przed którymi stoi kontynent, a nawet świat.

W Polsce centra danych takie jak Sprint Data Center, Sigma Data Center, czy też Śląsk Data Center, mogłyby na poważnie zastanowić się nad tym, co realizują już zagraniczni rywale.

Infrastruktura IT może okazać się świetnym źródłem ciepła i choć będzie zużywać dużo energii elektrycznej, będzie też oddawać sporo innej energii. Data center mogłyby zająć się świadczeniem usług tego rodzaju i z pewnością wielu klientów wyraziłoby chęć zakupu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200