Czy w przyszłości projektowanie aplikacji będzie domeną AI?

Na naszych oczach postać programisty, który pisze żmudnie aplikacje od A do Z, odchodzi w przeszłość. Badanie przeprowadzone przez GitHub (obejmujące 500 amerykańskich firm funkcjonujących w sektorze IT) pokazało, że blisko 92% zatrudnionych w nich programistów uważa, że sztuczna inteligencja ułatwia im projektowanie aplikacji i będą na pewno z takiej możliwości korzystać w przyszłości.

Grafika: StartupStockPhotos/freerangestock

Jeszcze kilka lat temu mało kto odważyłby się powiedzieć, że kod aplikacji może pisać jakiś automat, który na dodatek robi to dużo szybciej niż deweloper. Prawdziwy przełom nastąpił latem zeszłego roku, kiedy należąca do Microsoftu witryna GitHub wprowadziła do oferty usługę Copilot, pomagającą programiście budować aplikację i wykorzystującą do tego celu sztuczną inteligencję.

W listopadzie 2022 roku pojawiło się oprogramowanie ChatGPT 3.5, które udowodnił, że zadanie programowania aplikacji można z powodzeniem scedować na sztuczną inteligencję. Deweloperów nie trzeba było zresztą namawiać do korzystania z narzędzi AI, co dobitnie udowadnia ankieta przeprowadzona przez GitHub. Zauważyli oni bowiem od razu, że narzędzia do kodowania korzystające z AI pomagają im projektować kod, który spełnia od razu określone wymogi dotyczące zgodności ze standardami i nie zawiera błędów, których normalnie nie udaje się uniknąć i których usuwanie jest żmudne i wymaga wielu dodatkowych godzin pracy.

Zobacz również:

  • System MS-DOS wrócił po latach w postaci open source
  • Premiera GitHub Copilot Enterprise
  • Autonomia w autach nie tak bezpieczna - miażdżący raport o Tesli

Dlatego programiści uważają, że narzędzia AI do kodowania aplikacji pozwalają im skupić swoją uwagę na tym, jak zoptymalizować zaproponowany im przez AI kod, a nie rozpraszać uwagę na wyłapywaniu w nim błędów. Jest więc prawie pewne, że w przyszłości deweloperzy będą bardziej pełnić rolę nadzorców kontrolujących efekty pracy sztucznej inteligencji, niż osób piszących aplikacje od A do Z, a następnie sprawdzających ich funkcjonowanie, przeglądających linijka po linijce kod i usuwających ewentualne błędy. Aplikacje będzie po prostu tworzyć tandem deweloper/AI, w którym wiodącą rolę będzie odgrywać AI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200