Czy można złamać zabezpieczenia Bitcoina? Zagrożeniem komputery kwantowe

Nowe badania sugerują, że komputery kwantowe z 13 mln kubitów mogą złamać szyfrowanie Bitcoina.

Komputer kwantowy okaże się największym zagrożeniem dla BTC? / Fot. Kanchanara, Unsplash.com

Komputer kwantowy okaże się największym zagrożeniem dla BTC? / Fot. Kanchanara, Unsplash.com

Naukowcy z University of Sussex w Wielkiej Brytanii szacują, że systemy kwantowe z 13 milionami kubitów wystarczyłyby do złamania algorytmu kryptograficznego (SHA-256), który zabezpiecza łańcuch bloków Bitcoina. Proces łamania zabezpieczeń trwałby nie więcej niż 24 godz.

Sprawdź: Anaconda

Zobacz również:

  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne
  • Kolejny trudny kwartał kryptowalut
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

Chociaż współczesne komputery kwantowe nie zbliżają się nawet do tego poziomu wydajności (obecny rekord to stosunkowo marne 127 kubitów), naukowcy twierdzą, że znaczące postępy w ciągu najbliższych dziesięciu lat mogą stworzyć maszyny kwantowe o wystarczającej mocy.

Łamanie algorytmu Bitcoin

Możliwość złamania szyfrowania chroniącego sieć Bitcoin pozwoliłaby atakującemu przejąć transakcje i przekierować monety do własnego portfela. W tym hipotetycznym scenariuszu rynek kryptowalut z pewnością by sę załamał. Taki atak oznaczałby, że sieć nie jest już bezpieczna.

Na razie entuzjaści kryptowalut mogą jednak spać spokojnie, wiedząc, że złamanie algorytmu SHA-256 jest niemożliwe na obecnym sprzęcie. Ale czy będzie tak już zawsze? Zdaniem naukowców - nie.

Wyprodukowany przez IBM, obecnie najpotężniejszy system kwantowy, jest reklamowany jako pierwszy, którego wydajności nie można wiarygodnie odtworzyć za pomocą klasycznego komputera, ale wciąż daleko mu do 13 milionów kubitów wymaganych do złamania Bitcoina.

Zobacz: Discord

Trwają jednak szeroko zakrojone badania we wszystkich aspektach obliczeń kwantowych, prowadzone przez prawie wszystkie największe światowe firmy technologiczne. Dużo pracy wkłada się w zwiększenie liczby kubitów w procesorze kwantowym, ale naukowcy badają również możliwości związane z projektowaniem kubitów, łączeniem w pary obliczeń kwantowych i klasycznych, nowe techniki chłodzenia i nie tylko.

Z drugiej strony, developerzy pracujący przy sieci Bitcoin niemal na pewno w porę zareagują. Bitcoin przestawi się wówczas na nową, kwantowo-bezpieczną metodę szyfrowania, na długo przed opracowaniem wystarczająco wydajnego komputera kwantowego.

Badania podnoszą jednak ważny punkt dotyczący długowieczności technik szyfrowania.

Jak zauważył Mark Webber, główny badacz projektu, ponieważ postępy w obliczeniach kwantowych nieuchronnie sprawią, że współczesne szyfrowanie stanie się zbędne, błędem byłoby założenie, że informacje zaszyfrowane dzisiaj pozostaną bezpieczne jutro.

"Ludzie już się martwią, ponieważ teraz możesz zapisywać zaszyfrowane wiadomości i odszyfrowywać je w przyszłości" — powiedział Webber. "Istnieje duży problem: musimy pilnie zmienić nasze techniki szyfrowania, ponieważ w przyszłości nie będą one bezpieczne".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200