Anaconda Python - czy warto się przestawić?

Anaconda Python, czy też sam Python? Jeśli właśnie uczymy się programowania w Pythonie, warto odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Anaconda Python - czy warto się przestawić?

Anaconda Python - czy warto się przestawić? / Fot. Fotis Fotopoulos, Unsplash.com

Kiedy stawiamy pierwsze kroki w Pythonie i zaczniemy szukać jakichś informacji oraz kursów, niemal od razu natrafimy na dwa pojęcia: Jupyter i Anaconda Python. To pierwsze odnosi się do Project Jupyter, a konkretnie do notatnika Jupyter, w którym warto tworzyć dokumenty z kodem Pythona i traktować jako webowe, interaktywne środowisko do pracy. Wielu początkujących programistów instaluje Jupytera, niemniej zastanawia się czy powinni również zainstalować Anacondę.

Zobacz: Języki programowania

Zobacz również:

  • Java i Type kluczami do kariery w branży gier
  • Repozytorium PyPI wprowadza obowiązek zabezpieczenia 2FA dla krytycznych projektów Pythona

Anaconda to dystrybucja języków programowania Python i R do obliczeń naukowych (nauka o danych, aplikacje do uczenia maszynowego, przetwarzanie danych na dużą skalę, analizy predykcyjne itp.). Jej główne założenie jest proste: ułatwia pracę w wymienionych zastosowaniach.

Anaconda Python: dwie wersje do wyboru

Jeśli chcemy rozwijać projekty programistyczne w wymienionych wyżej obszarach, instalacja Anaconda Python jest zalecana. Do wyboru są dwie wersje: conda oraz miniconda.

Ta pierwsza zawiera wiele popularnych, już wbudowanych bibliotek, które w przeciwnym razie musieliśmy samodzielnie doinstalowywać do Pythona. To m.in. NumPy, SciPy, PyQT, Spyder i inne. Z kolei miniconda to wersja minimalna, z zaledwie kilkoma pakietami, do której możemy doinstalowywać kolejne w razie potrzeby.

Korzystanie z Anaconda Python sprawia, że możemy instalować/aktualizować pakiety programistyczne całkowicie niezależnie od bibliotek systemowych i uprawnień administratora, a także eliminuje ewentualne problemy związane z próbą ustalenia, która wersja/wersje poszczególnych bibliotek będą ze sobą kompatybilne (lub nie). Taki problem zachodzi często wtedy, gdy okazuje się, że musimy zainstalować bibliotekę X, która musi być kompatybilna z biblioteką Y, aby później można było jeszcze zainstalować bibliotekę Z.

Sprawdź: Python podstawy

Jeśli więc zainstalujemy Anacodę Python, tak naprawdę ułatwiamy sobie późniejszą pracę w sektorze Data Science. Otrzymujemy w pakiecie:

  • edytor Jupyter Notebook
  • edytor tekstu Spyder
  • biblioteki Numpy, Pandas, Matplotlib, scikit-learn, SciPy i inne
  • menadżer pakietów Conda – jest to własny menadżer pakietów Anacondy i działa podobnie jak "PIP" w podstawowym Pythonie

Anaconda Python download

Skąd pobrać Anacondę? Tutaj znajdziemy wszystkie dostępne pakiety i ich opis, natomiast Anacodę pobierzemy z oficjalnej strony anaconda.com. Dodatkowo możemy jeszcze pobrać Minicondę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200