Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

Moda na karty graficzne, wyposażone w dwa procesory graficzne rozkręca się na dobre. Najpierw swój topowy model Radeon HD 3870 X2 zaprezentowało ATI. Kilka miesięcy później NVIDIA odpowiedziała swoją "graficzną kanapką" GeForce 9800 GX2. Teraz do akcji wkracza ASUS, jako pierwszy prezentując dwuprocesorowy, nie występujący oficjalnie w katalogu AMD/ATI, model zbudowany na bazie Radeonów HD 3850. Piszemy jaką wydajność oferują takie karty, czy są kompatybilne z płytami wyposażonymi w różne chipsety i czy w ogóle opłaca się je kupować zamiast modeli jednoprocesorowych.

Pomysł budowania kart graficznych z wykorzystaniem dwóch procesorów nie jest nowy. W swojej ofercie już lata temu modele takie miał zarówno koncern ATI (choćby pamiętny Rage Fury MAXX) jak i NVIDIA (GeForce 7950 GX2). Pomysł jest prosty, na jednej płytce laminatu (czasem dwóch, jak w przypadku modelu NVIDII) zmieścić de facto dwie karty graficzne, które współpracując ze sobą będą tworzyły grafikę 3D szybciej niż standardowa, pojedyncza karta. Dzięki szybkiemu interfejsowi PCI Express komunikacja pomiędzy procesorami może odbywać się sprawnie, a coraz nowocześniejszy proces produkcyjny GPU pozwala na obniżenie temperatury procesorów i ułatwia konstrukcję dwuprocesorowych "potworów".

Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

Radeon HD 3870 X2 w pełnej krasie

Logicznie rozumując powody powstania kart dwuprocesorowych mogą być dwa - pierwszy jest oczywisty, chęć zbudowania pojedynczej karty dwuprocesorowej, która będzie szybsza od najszybszej dostępnej karty z jednym procesorem, drugi istotny jeśli na karcie znajdą się dwa tańsze GPU - zbudowanie dwuprocesorowej karty, która będzie tańsza i jednocześnie szybsza od podobnie wycenianej karty z jednym GPU. Dodatkowo, dla prawdziwych maniaków wydajności kusząca może być perspektywa pracy podwójnych kart w trybie CrossFire X i Quad SLI gdzie 4 procesory graficzne pracują nad wyświetlaniem scen 3D. Temat CrossFire X i QUad SLI w tym artykule pomijamy. Zajmiemy się zbadaniem wydajności pojedynczych kart z procesorami ATI i NVIDII wyposażonych w dwa GPU i porównamy ich wydajność do osiągów kart jednoprocesorowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200