Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

Kompatybilność

Jedną z największych zalet dwuprocesorowych kart graficznych jest ich kompatybilność z płytami głównymi. Wszystkie testowane przez nas modele bez względu czy wyposażone są w procesory NVIDII czy ATI mogą być instalowane i poprawnie funkcjonują w w pojedynczym gnieździe PCI Express. Nie musi to być także gniazdo PCI Express 2.0. Starczy starsze PCI Express 1.0, które teoretycznie jest wolniejsze lecz w praktyce różnic wydajnościowych nie uświadczyliśmy. Zaletą kupna dwuprocesorowych kart, w stosunku do tradycyjnego zestawu dwóch kart pracujących w trybie CF jest uniezależnienie się od rodzajów chipsetów na płytach głównych. CrossFire w swojej tradycyjnej postaci pracuje tylko na płytach z chipsetami Intela i AMD. Kartę X2 można za to zainstalować także na płytach z chipsetami NVIDII. Podobnie z SLI, które przy wykorzystaniu karty dwuprocesorowej działa także z chipsetami Intela. Problem zaczyna się wtedy gdy będziecie chcieli połączyć dwie dwuprocesorowe karty. Wtedy niestety powraca szara rzeczywistość i obsługa CrossFire przez chipsety Intela i AMD oraz brak obsługi SLI przez chipsety Intela.

Jeden czy dwa rdzenie?

Konfiguracja platformy testowej: płyta główna ASUS P5K Deluxe, 2x1 GB RAM Patriot DDR2 800 (PDC22G6400LLK), procesor Intel Core 2 Extreme X6800, dysk twardy Samsung SP2004C SATA, system operacyjny Windows Vista Ultimate PL 32-bit SP1, Catalyst 8.4. GeForce 174.74.

Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

Wyniki testów kart graficznych

Wyniki testów mówią same za siebie. Jeśli chcecie mieć w swoim pececie najszybszą pojedynczą (lecz z dwoma procesorami) kartę graficzną na świecie to wybór pada na model GeForce 9800 GX2. Nic mu nie podskoczy, nawet najszybszy Radeon HD 3870 X2 w wersji z podniesionymi zegarami. Wydajność kanapki NVIDII jest wyśmienita, i tym bardziej ją doceniamy im większym monitorem dysponujemy. W większości gier GeForce 9800 GX2 pozwala na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 2560x1600 pikseli czyli takiej jaką oferują 30-calowe matryce LCD. Ta karta tak naprawdę została stworzona dla właścicieli takich paneli, choć oczywiście właściciele mniejszych LCD - 24 czy 27 calowych (dysponujących niższymi rozdzielczościami) nie będą na brak klatek narzekali. Karty z procesorami GX2 kupimy już za ok 1500 zł. Nie ma dla nich alternatywy, karty nawet droższej, z pojedynczym lecz szybszym procesorem.

Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

BFG GeForce 9800 GX2 1GB GDDR3 PCI

Jeśli chodzi o podwójnego Radeona HD 3870 X2 to karta obecnie kosztuje od 1100 zł i w obliczu konkurencji prezentuje się ciekawie, choć nie wyjątkowo atrakcyjnie. Za ok 900 zł można kupić GeForce'a 9800 GTX, który pod względem wydajności nieco ustępuje Radeonowi, lecz kosztuje sporo, bo 200 zł mniej. Wybór karty z procesorami ATI lub NVIDII będzie więc sprawą bardzo indywidualną i z pewnością zależną także od innych cech produktów - np. modele ATI mają w standardzie wyjście HDMI, a GeForce 9800 GTX nie.

Czarnym koniem naszych testów jest z pewnością Radeon ASUS-a z dwoma procesorami HD 3850. Model ten pod względem wydajności wypada lepiej niż modele GeForce 9800 GTX, a jest od nich tylko o kilkadziesiąt zł droższy - cena podana przez ASUS-a to 999 zł. Karta ta wydaje się najlepszym wyborem jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny. Jej zapotrzebowanie na energię jest porównywalne z GeForce 9800 GTX, a wyposażenie w gniazda lepsze. Czekamy teraz na tańsze modele dwuprocesorowe z procesorami GeForce, np. serii 9600. Nie zdziwimy się jeśli pojawią się już wkrótce, a już najpóźniej na zbliżających się tajwańskich targach komputerowych Computex 2008, które w czerwcu odbędą się w Tajpej.


TOP 200