Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

NVIDIA GeForce 9800 GX2

GeForce 9800 GX2 pod względem konstrukcyjnym różni się od modeli ATI. Produkt NVIDII jest swego rodzaju "kanapką", gdzie w jednej obudowie zamknięto dwie karty graficzne - z oddzielnymi laminatami, połączone ze sobą mostkiem SLI. Zastosowane 2 procesory G92-450 współpracują z 1 GB pamięci GDDR3. Każdy z układów dysponuje 128 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania i ma 16 potoków renderingu. Procesor graficzny pracuje z częstotliwością 600 MHz, natomiast pamięci 2,0 GHz.

Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

Parametry techniczne modelu GeForce 9800 GX2

Pod względem mikroarchitektury procesory są identyczne z instalowanymi na starszych kartach GeForce 8800 GTS 512 MB. Karta jest bardzo ciężka, waży 1110 g, a jej długość to 27 cm. Warto o tym pamiętać i przed zakupem sprawdzić czy zmieści się w Waszej obudowie. Pobór energii przez kartę jest wysoki. Nasz komputer testowy wyświetlając pulpit Visty potrzebował 206W, o 22W więcej niż z Radeonem HD3870 X2. Z kolei przy pełnym obciążeniu pobór mocy wzrastał do ok 400W. Na śledziu karty znajdziemy podwójne wyjście cyfrowe DVI (Dual Link) oraz wyjście cyfrowe HDMI.

Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

GeForce 9800 GX2 ZOTAC-a to konstrukcja referencyjna. Karta jest długa - 27 cm i bardzo ciężka, ponad 1,1 kg.

Aby kablem HDMI można było przesyłać również dźwięk niezbędne jest niestety połączenie karty graficznej z wyjściem cyfrowym audio płyty głównej (odpowiedni kabel w komplecie). W kartach ATI mających zintegrowany kontroler audio, obsługa dźwięku po HDMI nie wymaga stosowania dodatkowych połączeń. Do karty należy podłączyć dwie wtyczki zasilania 6- i 8-pinową. Jeśli nie macie w zasilaczu tej ostatniej wtyczki, to w komplecie z kartą znajduje się odpowiednia przejściówka na gniazdo 6-pinowe.

Czy do tanga trzeba dwojga? - test dwuprocesorowych kart ATI i NVIDII

Zasilanie do kart GeForce 9800 GX2 dostarczamy gniazdem 6- i 8-pinowym

O tym czy zasilanie jest poprawnie podłączone informują kolorowe diody. Nie wierzcie w opinie jakie można znaleźć w Internecie mówiące o umiarkowanym nagrzewaniu się karty. Karta bardzo mocno sie nagrzewa (nie radzimy dotykać dłonią, a jej układ chłodzenia jest niespecjalnie cichy.


TOP 200