Ćwierć wieku z Windows

Mija 25 lat od premiery pierwszej wersji Windows. Zobacz, jak "okna" zmieniały się na przestrzeni czasu, stając się z biegiem lat najpopularniejszym systemem operacyjnym świata.

Z systemów Microsoftu korzysta dziś ponad 90 procent wszystkich internautów. 25 lat temu nikt by zapewne nie przypuszczał, że podstawę dla rozwoju całej rodziny Windows może stanowić wydany 20 listopada 1985 roku Windows 1.0. Oprogramowanie to nie było nawet pełnoprawnym systemem operacyjnym, ale graficzną nakładką na MS-DOS, pozwalającą na pracę w kilku programach jednocześnie. System już w momencie premiery był w tyle za konkurencją - graficzny interfejs użytkownika pojawił się rok wcześniej w systemie Apple dla komputerów Macintosh. Za pierwszy system operacyjny Windows z prawdziwego zdarzenia uważa się dopiero wersję 3.0 z 1990 r.

Jak wiemy, przez kolejne ćwierć wieku Microsoft wprowadził z różną częstotliwością kilkanaście kolejnych, mniej lub bardziej udanych, odsłon "okien". Zapraszamy więc do podróży sentymentalnej o 25 lat wstecz, by zobaczyć jak "okna" ewoluowały na przestrzeni czasu do postaci najpopularniejszego systemu operacyjnego świata.

Windows 1.0 (1985)

Wymagania tego 16-bitowego systemu obejmowały m.in. wersję 2.0 MS-DOS i co najmniej 256 kilobajtów pamięci operacyjnej.

Główne okno, zwane DOS Executive, służyło do zarządzania plikami. Aby uniknąć ewentualnych sporów prawnych z Apple (które graficzny interfejs użytkownika wprowadziło w swoim Mac OS rok wcześniej) Microsoft tak skonstruował Windows 1.0, by otwarte okna aplikacji nie mogły na siebie zachodzić. W systemie pojawił się pasek zadań, umieszczony w dolnej części okna interfejsu.

Windows 2.0 (1987)

To, czego zabrakło w "jedynce", czyli nachodzące na siebie okna aplikacji, pojawiło się w wersji 2.0, wydanej w listopadzie 1987 r. System, oprócz poprawionej oprawy wizualnej (ikony programów i danych!), zawierał pakiet prostych programów - Paint, Terminal, Zegar. Wkrótce po premierze Windows 2.0 zaprezentował przystosowane do pracy w tym systemie programy Excel i Word (odpowiednio w 1987 i 1989 r.).

Warto wspomnieć, że koncern Apple uznał, że pod względem wygody obsługi nowe okna są zbyt podobne do systemu Mac OS i w 1988 roku rozpoczął się proces o prawa autorskie. Cztery lata później zapadł wyrok na korzyść Microsoftu. Sąd stwierdził, że prawie wszystkie (161 w stosunku do 9) kwestionowane przez Apple rozwiązania Microsoft zakupił razem z licencją w 1985 roku.

Windows 3.0 (1990)

22 maja 1990 r. ukazała się trzecia wersja "okien", wnosząc takie innowacje jak obsługa grafiki VGA i pamięci wirtualnej, menedżer programów oraz jedyny i niepowtarzalny Pasjans.

Windows 3.x stawiał następujące wymagania sprzętowe: procesor 8086/8088 (lub lepszy), 640K RAM, 7 MB przestrzeni dyskowej oraz kartę graficzną CGA/EGA/VGA/Hercules/8514/A.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200