Cloudflare przegrywa we włoskim sądzie. "Należy zablokować strony z torrentami"

Zarówno branża muzyczna, jak i filmowa toczą w ostatnich latach zaciekłą walkę z piractwem. W przeszłości ich głównym celem byli dostawcy usług internetowych oraz VPN. Obecnie jednak w sprawy sądowe związane z naruszeniami praw autorskich zostały wciągnięte także usługi DNS.

Cloudflare nie powinno umożliwiać piractwa / Fot. Towfiqu Barbhuiya, Unsplash.com

Cloudflare nie powinno umożliwiać piractwa / Fot. Towfiqu Barbhuiya, Unsplash.com

Cloudflare, dostawca różnych rozwiązań sieciowych, oferuje także popularne DNS-y. Niedawno odwoływał się do nakazu blokady swojej usługi we Włoszech i przegrał tę sprawę. Musi zablokować trzy strony z torrnetami albo zapłaci wysokie kary.

Co istotne, blokada nie dotyczy wyłącznie lokalizacji, czyli Włoch.

Firma zastosuje się do wyroku, ale twierdzi, że tego typu rozwiązanie stwarza tylko kolejne problemy i nie będzie skuteczne. Uważa, że może stworzyć niebezpieczny precedens w walce z piractwem.

Zobacz również:

  • Jak zmieniał się ruch internetowy w 2023 roku

Sprawdź: HTML5

W swoim komunikacie Cloudflare napisało: "Ponieważ taka blokada miałaby zastosowanie globalne do wszystkich użytkowników rosolwera, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, wpłynie na użytkowników końcowych poza jursdykcją blokującego rządu".

Dodatkowo Cloudflare wskazało, że blokadę, jakiej oczekuje włoski rząd, można stosunkowo łatwo obejść za pomocą narzędzi VPN, zwłaszcza tych wyspecjalizowanych do obsługi torrentów.

Cloudflare próbował, sąd nie chciał wierzyć

Pomimo wyrażenia swoich obaw i podania argumentów przed sędzią, sąd w Mediolanie ostatecznie potwierdził, że należy wprowadzić blokadę. Cloudflare ma zatem zablokować w ramach swojego resolwera DNS trzy serwisy: kickasstorrents.to, limetorrents.pro i ilcorsaronero.pro

To pierwszy przypadek, kiedy dostawca DNS stanął w obliczu działań prawnych przeciwko piractwu we Włoszech. To także nowość dla Cloudflare - firma nigdy wcześniej nie otrzymała tego typu nakazu blokującego.

Nie można jednak powiedzieć, że podobne działania nie są stosowane w innych miejscach na świecie. Inna firma DNS, Quad9, doświadcza obecnie podobnej sytuacji w Niemczech.

Zobacz: PDF Joiner

Enzo Mazza, dyrektor generalny włoskiej grupy przemysłu muzycznego FIMI stwierdził: "To ważna decyzja dla Włoch i nie tylko. Cloudflare, a także inni pośrednicy świadczący podobne usługi, powinni wzmóc wysiłki w uniemożliwianiu użytkownikom dostępu do nielegalnych stron internetowych, które zostały zablokowane".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200