Cisco Catalyst 4500 - do 60 W na port

Cisco Catalyst 4500 - do 60 W na port
Analizator - wykorzystując oferowane przez kartę Supervisor 7-E funkcje Flexible NetFlow i Embedded Event Manager - może podejmować różne akcje w odpowiedzi na zdarzenia zachodzące w sieci. Flexible NetFlow potrafi np. rozpoznawać ataki typu SYN flood, a prosty skrypt Embedded Event Manager może wtedy zamknąć port dotknięty takim atakiem. Flexible NetFlow pozwala na jednoczesne śledzenie ponad 70 tys. przepływów pakietów obsługiwanych przez kartę Supervisor 7-E. Test wykazał, że na 147 072 wygenerowanych przepływów, Flexible NetFlow był w stanie przechwycić 73 536 z nich.

Wydajność - najważniejsza cecha przełącznika

O tym, czy przełącznik pracuje wydajnie, decydują dwa parametry: przepustowość i opóźnienia (czas liczony od momentu odebrania pakietu z portu wejściowego do chwili wyekspediowania go do portu wyjściowego). Dlatego w ramach testów mierzono wielkość każdego z tych parametrów przy różnych scenariuszach pracy urządzenia: gdy obsługuje ruch unicast (proste przesyłanie pakietów z jednego portu do drugiego) w warstwie drugiej modelu OSI (L2; przełączanie), gdy obsługuje ruch unicast w warstwie trzeciej (L3; routing) oraz gdy obsługuje ruch multicast w warstwie drugiej (przesyłanie pakietów z jednego portu do wielu portów).

W przypadku drugiego scenariusza test przeprowadzono dwukrotnie. Raz, gdy przełącznik obsługiwał pakiety IPv4 i drugi - przy obsłudze pakietów IPv6. Sprawdzano też pojemność tabeli, w której przechowywane są adresy MAC (Media Access Control) oraz czas potrzebny do modyfikowania oprogramowania - zarówno do nowszej wersji (upgrade), jak i do starszej (downgrade).

Inaczej niż w wielu innych modularnych przełącznikach, Catalyst 4500 wykorzystuje centralną magistralę przełączania/routingu (motor) do obsługi całego ruchu. Oznacza to, że opóźnienia dla wszystkich strumieni są takie same, niezależnie od tego, z którego portu wejściowego ramki są odbierane, i do którego portu wyjściowego są kierowane. Wiele nowszych przełączników wykorzystuje inną, rozproszoną architekturę. W przełącznikach takich opóźnienia są mniejsze, gdy ramki są przesyłane między dwoma portami znajdującymi się na tej samej karcie liniowej, a większe, gdy ramki muszą być odsyłane do centralnej magistrali przełączania (ponieważ porty - wejściowy i wyjściowy - znajdują się na różnych kartach).

Podczas obsługi ruchu unicast (krótkie ramki wymieniane między wszystkimi 384 portami urządzenia), średnie opóźnienie wyniosło w przełączniku Catalyst 4500 ok. 6,5 mikrosekundy. W przypadku obsługi ruchu multicast (z użyciem 1000 grup multicast, wykorzystujących wszystkie porty przełącznika), średnie opóźnienie było niewiele większe i sięgnęło ok. 7,9 mikrosekundy.

Te rezultaty pokazują, że oferowane przez Catalyst 4500 opóźnienia są małe. Testy wykazały jednak, że przełącznik w pewnych przypadkach potrafi się blokować. Nowa karta Supervisor 7-E, podobnie jak i stara 6-E, ma bowiem ograniczoną przepustowość rzędu 250 mln ramek na sekundę. Oznacza to, że przełącznik może obsługiwać ruch w trybie non-blocking wtedy, gdy pakiety są wymieniane między maks. 167 portami. Przy większej liczbie portów urządzenie się blokuje. W konfiguracji, w której wykorzystywane są wszystkie porty (384), przełącznik obsługuje krótkie ramki o długości 64 bajtów (ruch unicast) z szybkością odpowiadającą 43,7% maks. szybkości połączenia Gigabit Ethernet. Podczas ruchu multicast szybkość ta spada do 38,5% maks. szybkości połączenia Gigabit Ethernet.


TOP 200